Συνέτριψε τον Πανιώνιο, η ΑΕΛ!

Πραγματοποιώντας μακράν την καλύτερη της εμφάνιση στη σεζόν και πετυχαίνοντας και τέσσερα τέρματα, η ΑΕΛ κέρδισε στο AEL FC ARENA στο πλαίσιο της 12ης Αγωνιστικής της Super League τον Πανιώνιο με 4 – 2, φτάνοντας τους 14 βαθμούς στο πρωτάθλημα της Super League.

Νούνιτς (14′, 64′), Μιλοσάβλιεβιτς (53′) και Μπαργκάν (58′) οι σκόρερ του 4 – 1 της ΑΕΛ. Στο 17′ είχε ισοφαρίσει για το σκορ ημιχρόνου, ο Γιώργος Μασούρας για τον Πανιώνιο. Η ΑΕΛ είχε και δύο δοκάρια με Νούνιτς (10′) και Μπαργκάν (57′). Άξιο αναφοράς το γεγονός της αποβολής του Σωτήρη Τσιλούλη με απευθείας κόκκινη κάρτα στο 39ο λεπτό, όπου και άφησε την ομάδα του Πανιωνίου για ένα ολόκληρο ημίχρονο με αριθμητικό μειονέκτημα.

Η ΑΕΛ πήρε το προβάδισμα στην αναμέτρηση με τον Μάρκο Νούνιτς στο 14′. Πριν όμως σκοράρει είχε προειδοποιήσει δύο φορές.

Αρχικά στο 8′ μετά από σέντρα του Χούμπτσεφ από αριστερά με στόχο στο πρώτο δοκάρι τον Μάρκο Νούνιτς, ο οποίος πήρε την κεφαλιά, η μπάλα όμως πέρασε άουτ. Αυτήν ήταν η πρώτη τελική της ΑΕΛ στο παιχνίδι. Στα «καπάκια» ο Νούνιτς είχε και δοκάρι. Σε σουτ του Μιλοσάβλιεβιτς, η μπάλα έσκασε μπροστά από τον Κότνικ, ο οποίος έπεσε στην αριστερή του γωνιά και απομάκρυνε σε κόρνερ. Από το κόρνερ αυτό ο Νούνιτς πήρε την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι, στέλνοντας τη μπάλα στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Κότνικ.

Το γκολ τελικά ήρθε στο 14′. Ο Μιλοσάβλιεβιτς έξω από τη μεγάλη περιοχή άνοιξε το παιχνίδι αριστερά στον Κενάν Μπαργκάν, ο οποίος γύρισε στη «καρδιά» της άμυνας του Πανιωνίου, όπου αυτήν την φορά ο Μάρκο Νούνιτς με «καρφώτη» κεφαλιά, κέρδισε τον Κότνικ για το 1 – 0.

Τρία λεπτά αργότερα όμως, έπειτα από λάθος του Νίκολα Ζίζιτς, ο Πανιώνιος έφερε το ματς και πάλι από την αρχή. Μετά από πλάγιο άουτ του Πανιωνίου από δεξιά, ο Ζίζιτς έμοιαζε να ελέγχει τη μπάλα. Και έτσι την άφησε για να την μπλοκάρει από πίσω του ο Κρίστινσον. Ανάμεσα στους δύο «βυσσινί» μπήκε όμως ο Μασούρας που με διπλή προσπάθεια ισοφάρισε το παιχνίδι σε 1 – 1.

Στο 24′ η ΑΕΛ απείλησε ξανά. Σε εκτέλεση φάουλ από τα αριστερά του Κενάν Μπαργκάν, από το ύψος του πέναλτι, ο Ράικο Μιλοσάβλιεβιτς «πετάχτηκε» στη πορεία της μπάλας, βρίσκοντάς την ελάχιστα, στέλνοντας την λίγο άουτ.

Στο 38′ ο Γιάννης Παπαδόπουλος αποφάσισε ορθώς να αλλάξει τις αριθμητικές ισορροπίες στο παιχνίδι, αποβάλλοντας με απευθείας κόκκινη κάρτα τον λαρισαίο, Σωτήρη Τσιλούλη. Ο Τσιλούλης έχασε το κοντρόλ με τη μπάλα και στη προσπάθεια ανάκτισή της «κλάδεψε» τον Χούμπτσεφ, με τον Θεσσαλονικιό ρέφερι να του δείχνει δίχως δεύτερη σκέψη την απευθείας κόκκινη κάρτα.

Η ΑΕΛ μπήκε στο δεύτερο μέρος όπως και στο πρώτο! Με μεγάλη χαμένη ευκαιρία, με εκφραστή αυτήν την φορά τον Κενάν Μπαργκάν. Ο Καρανίκας στο 49ο λεπτό έκανε το γύρισμα από τα δεξιά στο ύψος του πέναλτι, εκεί όπου ο Ακόστα έγινε κάτοχος της μπάλας, στρώνοντας αριστερά του στον ολομόναχο Κενάν Μπαργκάν που σούταρε διαγώνια, βλέποντας τον Κότνικ να τον κερδίζει με τα πόδια.

Τέσσερα λεπτά (53′) αργότερα η ΑΕΛ πήρε και πάλι το προβάδισμα στο σκορ. Ο Κενάν Μπαργκάν από εκτέλεση πλαγίου άουτ έπαιξε το ένα δύο με τον Χούμπτσεφ, μπαίνοντας στη περιοχή από τα αριστερά, στρώνοντας τη μπάλα την κατάλληλη στιγμή στον Ράικο Μιλοσάβλιεβιτς, ο οποίος με ένα σουτ στη κίνηση μέσα από τη περιοχή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Κότνικ για το 2 – 1.

Στο 57′ ο Κενάν Μπαργκάν με σουτ έξω από τη περιοχή του Πανιωνίου σημάδεψε το δεξί κάθετο δοκάρι της εστίας του Κότνικ, αλλά στο επόμενο λεπτό βρήκε δίχτυα μετά από φάση διαρκείας. Ο Ντέλετιτς μπήκε στη περιοχή από δεξιά και από θέση τετ – α – τετ ηττήθηκε από τον Κότνικ. Η μπάλα στρώθηκε στον Νούνιτς που σημάδεψε τον Κότνικ με την μπάλα να στρώνεται αυτήν την φορά στον Κενάν Μπαργκάν που δεν λάθεψε, κάνοντας το 3 – 1.

Όμως η ΑΕΛ δεν στάματησε εκεί. Στο 66′ ο Μάρκο Νούνιτς πέτυχε το δεύτερό του προσωπικό τέρμα στην αναμέτρηση. Ο Μιλοσάβλιεβιτς έκλεψε στον άξονα. Την κατάλληλη στιγμή πάσαρε στον κενό χώρο στον Μίλος Ντέλετιτς, ο οποίος παρά το γεγονός πως θα μπορούσε να πλασάρει τον Κότνικ, προτίμησε να δώσει στο ύψος του πέναλτι ένα έτοιμο γκολ στον Μάρκο Νούνιτς, που σε κενή εστία ανέβασε τον δείκτη του σκορ σε 4 – 1.

Το τελικό 4 – 2, διαμόρφωσε στο 90’+2′ με σουτ από τα 30 και πλέον μέτρα ο Ντουρμισάι, που έστειλε τη μπάλα στην αριστερή γωνιά του ανύμπορου να αντιδράσει, Κρίστινσον.

ΑΕΛ (Τζιανλούκα Φέστα): Κρίστινσον, Καρανίκας, Χούμπτσεβ, Ζίζιτς, Μπαργκάν (82′ Σαχίτι), Φατιόν (68′ Πίτι), Κοέφ (22′ λ.τ. Ακόστα), Μιλοσάβλιεβιτς, Νούνιτς, Γκοΐκοβιτς, Ντέλετιτς.

Πανιώνιος (Ζοζέ Ανιγκό): Κότνικ, Κούρντι, Κότσιτς (60′ Παπαγεωργίου), Μπανανά, Ντομίνγκες, Οικονομίδης (67′ Σαραμαντάς), Κεϊτά, Τσιλούλης, Μασούρας, Πίρις, Ντουρμισάι.

Παπαδόπουλος (Μακεδονίας), Χριστάκογλου (Χαλκιδικής), Νατσιόπουλος (Μακεδονίας).