Συναρπαστικό ματς στη Νέα Πολιτεία που δεν ανέδειξε νικητή…

Ένα από τα πιο εντυπωσιακά σκορ της 8ης αγωνιστικής του 2ου ομίλου της Α’ 1 τοπικής κατηγορίας σημειώθηκαν στο γήπεδο της Νέας Πολιτείας με την Αστραπή και την Αναγέννηση Φαρσάλων να αναδεικνύονται ισόπαλοι οι δύο σύλλογοι με σκορ, 3 – 3!

Έξι γκολ σε μία αναμέτρηση που είχε λίγες ευκαιρίες και αυτές μετουσιώθηκαν σε γκολ από τους παίκτες των δύο ομάδων.

Το τελικό σκορ (3 – 3) αφήνει περισσότερο χαρούμενους τους φιλοξενούμενους που με τον βαθμό της ισοπαλίας έφθασαν τους έξι βαθμούς και τη δωδέκατη θέση της βαθμολογίας.

Από την άλλη, οι γηπεδούχοι αν και προηγήθηκαν στο σκορ με 2 – 0 αλλά και έπειτα από το 2 – 2 ο Βασίλης Φούντας έδωσε ξανά το προβάδισμα στο σκορ, δεν κατάφερε να πάρει το θετικό αποτέλεσμα κι έφθασε τους δώδεκα βαθμούς και την ένατη θέση μετά το πέρας αυτής της αγωνιστικής.

Στο αγωνιστικό κομμάτι και στο 7ο λεπτό, ο Νίκος Μανώλης έκανε το γύρισμα από τα δεξιά μέσα στη περιοχή και ο Κώστας Καλτσάς με σουτ στη κίνηση κέρδισε τον Φώτη Γκατζανά για το 1 – 0!

Στο 37ο λεπτό οι «πορτοκαλί» κέρδισαν πέναλτι με τον Κώστα Καλτσά και ο Κυριάκος Ζησούλης από την άσπρη «βούλα» ήταν εύστοχος για το 2 – 0. Απόφαση που αμφισβήτησαν οι φιλοξενούμενοι και διαμαρτυρήθηκαν έντονα.

Στο 41ο λεπτό ο Νίκος Μανώλης έφθασε κοντά στην επίτευξη του γκολ με τη κεφαλιά που πήρε στο δεύτερο δοκάρι, όμως ο Φώτης Γκατζανάς αντέδρασε σωστά και στην επόμενη φάση οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 2 – 1.

Συγκεκριμένα, ο Νίκος Μπανιάς έκανε τη σέντρα από τα αριστερά και ο Δημήτρης Δημουλάς που πραγματοποίησε μία εξαιρετική εμφάνιση για την Αναγέννηση Φαρσάλων, με κεφαλιά κέρδισε τον Πραγγαφίλη για τη μείωση του σκορ και το 2 – 1 που ήταν το σκορ ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο και στο 56′, η Αναγέννηση Φαρσάλων έφερε το ματς στα ίσια καθώς σημείωσε το 2 – 2. Ο Νίκος Μπανιάς έκανε τη σέντρα και πάλι από τα αριστερά, ο Σαλής κατέβασε τη μπάλα μέσα στη περιοχή και ο Δημήτρης Δημουλάς που βρέθηκε στη πορεία της μπάλας έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για την ισοφάριση του σκορ.

Τρία λεπτά μετά, ο Νίκος Μανώλης εκτέλεσε κόρνερ για τους γηπεδούχους και ο Τόλης Κατσιάνος πήρε τη κεφαλιά, όμως η μπάλα δεν βρήκε στόχο και πέρασε λίγο έξω από το δεξί κάθετο δοκάρι της εστίας του Φώτη Γκατζανά.

Στο 65ο λεπτό ο Βασίλης Φούντας έχασε μοναδική ευκαιρία για να πετύχει το 3 – 2 από κοντά έπειτα από γύρισμα του Κώστα Καλτσά, ενώ τελικά ο ίδιος σημείωσε το 3 – 2 και πήρε το «αίμα» του πίσω στο 67′ όπου με πλασέ έβαλε ξανά μπροστά στο σκορ την Αστραπή Νέας Πολιτείας!

Στο 72ο λεπτό ήρθε η νέα ισοφάριση του σκορ και το 3 – 3 για την ομάδα του Νίκου Θεοχαρόπουλου. Ο Δημήτρης Δημουλάς εκτός των δύο γκολ είχε και την ασίστ, καθώς έκανε τη κάθετη πάσα στον Χρήστο Ζαγγανά κι εκείνος με τη πρώτη του επαφή αφού πέρασε στο γήπεδο ως αλλαγή, με σουτ κέρδισε τον Πραγγαφίλη για το 3 – 3!

Στο υπόλοιπο του αγώνα οι γηπεδούχοι προσπάθησαν κυρίως με τους Αποστόλη Ταρταμπούκα και Βασίλη Φούντα να πετύχουν γκολ, όμως οι φιλοξενούμενοι κράτησαν καλά τις γραμμές τους και το 3 – 3 ήταν το τελικό αποτέλεσμα ανάμεσα στις δύο ομάδες…

Αστραπή Νέας Πολιτείας (Γιώργος Καφφές): Πραγγαφίλης, Σπύρου, Χλωρός, Κατσιάνος, Ζήσης, Κολλάτος, Καλτσάς (77′ Μητάκος), Τοψίδης, Φακίτσας (60′ Ταρταμπούκας), Ζησούλης (46′ Φούντας), Μανώλης.

Αναγέννηση Φαρσάλων (Νίκος Θεχαρόπουλος): Γκατζανάς, Κούρο, Μπανιάς, Ευθυμιάδης, Δημουλάς Π. (70′ λ.τ. Ζαγγανάς), Τσακαβίτης, Γιαχνής, Πατσιούρας, Σαλής, Μισαηλίδης (83′ Δημουλάς Σ.), Δημουλάς Δ.