Συναρπαστικό ματς στη Νεάπολη, στα ημιτελικά ο Ηρακλής!

Ο Ηρακλής Λάρισας ήταν ο μεγάλος νικητής στο ντέρμπι με τον Φαλανιακό στα προημιτελικά του Κυπέλλου ΕΠΣΛ, καθώς πανηγύρισε τη πρόκριση στους «4» του θεσμού με σκορ 4 – 2 στη παράταση και τη κανονική διάρκεια του αγώνα να είναι 2 – 2!

Η ομάδα του Χρήστου Χατζηλιάδη βρήκε τις λύσεις λοιπόν στη παράταση του αγώνα στο γήπεδο της Νεάπολης και με σκορ 4 – 2 κέρδισε το συγκρότημα των Τάσου Μπεριτζά – Μιχάλη Μαλαμά στη φάση των «8» του θεσμού.

Στο 16ο λεπτό του αγώνα η φάση για τον Ηρακλή Λάρισας ξεσήκωσε τους ανθρώπους του Ηρακλή Λάρισας που διαμαρτύρονται σωστά για περίπτωση πέναλτι σε χέρι του Γιώργου Πανταζή από γύρισμα του Θάνου Γιαννακόπουλου, με τον κ. Μπουρουζίκα να έχει διαφορετική άποψη και να δίνει συνέχεια στο ματς…

Λίγο πριν ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο στη Νεάπολη λοιπόν, ο Γιώργος Κακαβίτσης με κεφαλιά από κοντά έβαλε σε θέση οδηγού τον Ηρακλή ύστερα από σέντρα του Γιώργου Φώτου από τα δεξιά, με το 1 – 0 να αποτελεί το σκορ ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος της συνάντησης και στο 55ο λεπτό, οι γηπεδούχοι έκαναν δύο τα τέρματα τους, με το πλασέ του Αναστάση Μανιώτη στο πρώτο δοκάρι μετά από γύρισμα του Ηρακλή Γκιουρσάνη.

Είκοσι δύο λεπτά μετά στο ματς κι ενώ πηγαίναμε προς το τελευταίο τέταρτο, ο Φαλανιακός έμεινε με παίκτη λιγότερο, καθώς ο Ντανίκας αντίκρισε την απευθείας κόκκινη κάρτα από τον κ. Μπουρουτζίκα και ο παίκτης των φιλοξενουμένων πήρε την άγουσα για τα αποδυτήρια.

Δύο λεπτά μετά όμως, ο Γιώργος Λεσάι μετά από μία όμορφη ατομική ενέργεια έκανε το σουτ μέσα από τη περιοχή του Ηρακλή και κέρδισε τον Πέτρο Καραναστάση για το 2 – 1.

Έτσι, έβαλε μεγάλο ενδιαφέρον στη συνέχεια του αγώνα ο μεσοεπιθετικός του Φαλανιακού που οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα, με τον Αλέξη Μπέη να πετυχαίνει την ισοφάριση του σκορ και το 2 – 2 στο 84′ με σουτ από το ύψος του πέναλτι, με τον έμπειρο μέσο να μη πανηγυρίζει το γκολ σεβόμενος τη παρουσία του στον Ηρακλή Λάρισας κατά το παρελθόν.

Οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στη διαδικασία της παράτασης και εκεί ο Ηρακλής φάνηκε πιο ψύχραιμος, είχε τις δυνάμεις και αρχικά στο 93′ ο Λάμπρου με σουτ από πλάγια θέση νίκησε τον Βασίλη Μάλτζαρη, ενώ το τελικό 4 – 2 για τους γηπεδούχους, διαμόρφωσε στο 104ο λεπτό ο Ηρακλής Γκιουρσάνης με πλασέ ύστερα από γύρισμα του Γιώργου Κακαβίτση.

Ηρακλής Λάρισας (Χρήστος Χατζηλιάδης): Καραναστάσης, Λάμπρου, Γιαννακόπουλος, Ψωμολιάς (48′ λ.τ. Δολιάνης), Ντιντής Αθ., Μανιώτης, Γκιουρσάνης (117′ Κυριάκης), Νάστας, Φώτος (64′ Χρηστίδης), Ζαφειρίου, Κακαβίτσης (119′ Ράχης).

Φαλανιακός (Τάσος Μπεριτζάς – Μιχάλης Μαλαμάς): Μάλτζαρης, Παππάς, Μάνικος, Σούλι (46′ λ.τ. Ντανίκας), Μαχαίρας, Λυγούρας Β. (31′ λ.τ. Μπέης), Πανταζής, Δημητρέλης, Ιωαννίδης (60′ Ακριβόπουλος), Τσιάκος, Λεσάι.