Συναρπαστικό ματς στο «Γ. Μητσιμπόνας Α’», παραμονή για Λάρισα 2012 & Αργυροπούλι

Σε ένα ανατρεπτικό ματς στο «Γ. Μητσιμπόνας Α’» όπου σημειώθηκαν οκτώ γκολ, η Λάρισα 2012 κέρδισε με σκορ 5 – 3 τη Δόξα Αργυροπουλίου και αυτόματα οι δύο ομάδες κέρδισαν τη παραμονή στην Α΄ΕΠΣ Λάρισας, μετά και τον υποβιβασμό του Αετού Αμυγδαλέας.

Η ομάδα του Σπύρου Μπέλτσιου με αυτή τη νίκη έφθασε τους δέκα βαθμούς και συνεχίζει στη πρώτη θέση των αγώνων πλέι άουτ, ενώ στους εννέα πόντους έμεινε το συγκρότημα του Νίκου Βογιατζή μετά το πέρας της 4ης αγωνιστικής.

Όπως στο ματς στο Αργυροπούλι, έτσι και στο παιχνίδι στο «Γ. Μητσιμπόνας Α΄» οι δύο ομάδες μετουσίωσαν τις ευκαιρίες τους σε γκολ.

Συγκεκριμένα, στο 12ο λεπτό ο Αποστόλης Τσιάγκος σκόραρε ξανά απέναντι στη Δόξα κι έκανε το 1 – 0, ενώ οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν την ισοφάριση του σκορ και το 1 – 1 στο 16′ με τον Σωκράτη Λεσάι.

Με τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα, ο Δημήτρης Κίτσιος έβαλε εκ νέου μπροστά την ομάδα του Σπύρου Μπέλτσιου μπροστά στο σκορ, ενώ στο δεύτερο μέρος και στο 52ο λεπτό ο Φουρτούνας έφερε και πάλι το ματς στα ίσια και σημείωσε το 2 – 2, δίνοντας νέο ενδιαφέρον.

Μάλιστα, εννέα λεπτά μετά και στο 61′, ο Δημήτρης Κόκκορας πέτυχε την ανατροπή του σκορ κι έκανε το 2 – 3 για τη Δόξα Αργυροπουλίου!

Νέο ενδιαφέρον στο ματς όμως έδωσε ο Έρβιν Πετκολάι στο 67′, όπου σημείωσε το 3 – 3 και δύο λεπτά μετά, ο Ντέιβιντ Μπόντε πέτυχε το 4 – 3 και έβαλε ξανά τους γηπεδούχους μπροστά στο σκορ.

Τέλος, το σκορ δεν έμεινε εκεί, καθώς ο Έρβιν Πετκολάι στο 90′ σημείωσε το 5 – 3 και διαμόρφωσε το τελικό σκορ στην αναμέτρηση που έλαβε χώρα στο «Γ. Μητσιμπόνας Α’»…

Λάρισα 2012 (Σπύρος Μπέλτσιος): Μπουντουλούμης, Φλώρος Παν., Φλώρος Αντ., Κίτσιος Π., Μπρόντα Άλ., Πετκολάι, Τσιάγκος, Μπόντε, Κίτσιος Δ., Κουκουτσέλος, Τσιτσόπουλος.

Δόξα Αργυροπουλίου (Νίκος Βογιατζής): Μπαχτσιβάνος Αστ., Μπαχτσιβάνος Αστ., Μάττος, Λεσάι Σαμ. (87′ Βογιατζής Ν.), Μρούκο, Φουρτούνας (70′ Γκατζόρας), Δίχρης, Σχοινάς, Βογιατζής Αν. (46′ Πέρκας), Κόκκορας, Λεσάι Σωκ..