Συνεχίζει απτόητη η ΑΕΛ

Βροχερό το απόγευμα του Σαββάτου στην πόλη της Λάρισας αλλά και στο κλειστό του Αγίου Θωμά «έβρεχε» καλάθια! Συνεχίζοντας το νικηφόρο σερί της και στην 6ηαγωνιστική της Α1 ΕΣΚΑΘ, η Α.Ε.Λ. συνέτριψε την ομάδα του Φοίβου με το τελικό σκορ να είναι 70-31.

Οι παίκτες του Αβραάμ Παπαδόπουλου επέβαλαν το ρυθμό τους από την αρχή του αγώνα, με καλή άμυνα και εύστοχες επιθετικές προσπάθειες (6/8 2π, 3/5 3π) φτάνοντας στη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου να προηγούνται με double score 24-12.

Στη συνέχεια το παιχνίδι κύλησε στον ίδιο ρυθμό ενώ η διαφορά στο σκορ συνέχισε να αυξάνεται λεπτό με το λεπτό κάτι που έδωσε την ευκαιρία στο προπονητικό τιμ να ρίξει στον αγώνα τους μικρότερους σε ηλικία παίκτες.

Χαρακτηριστικό είναι πως για πάνω από 10 λεπτά ο μέσος όρος της Α.Ε.Λ. ήταν 17 ετών!

Οι «μικροί» τελείωσαν τον αγώνα χωρίς δυσκολίες χαρίζοντας την έκτη συνεχόμενη νίκη στην ΑΕΛ και διατηρώντας το απόλυτο στο πρωτάθλημα.

Δεκάλεπτα: 24-12, 43-20, 53-24, 70-31

Α.Ε.Λ.(Παπαδόπουλος):Κονδυλόπουλος 7(1τρ.), Γκανέτσας 5(1τρ, 2κλ), Κουρής 11π(3τρ), Σπυρόπουλος 3(1τρ), Τσακνάκης 5(1τρ), Κορκόβελος 9(10ριμπ., 5τάπες), Νικόπουλος 3π, Χαλκιάς(1τρ, 2τάπες), Κόκκας 9(8ριμπ., 2κλ), Χατζημπύρρος, Αράπκουλες 5(1κλ, 1ασίστ), Μόσιαλος 2(3ασίστ)