ΜΟΛΑΣ-ΖΑΦΕΙΡΟΥΛΗΣ

Συνεχίζει τα… «over» ο Ηρακλής Λάρισας!

Συνεχίζει να εντυπωσιάζει ο Ηρακλής Λάρισας που επικράτησε με 4 – 0 του ΠΑΟΛ Αβέρωφ, ενώ μόλις μία φορά έχει σημειώσει λιγότερα από 4 γκολ!

ΑΠΟΣΤΟΛΟΥ-ΒΑΣΙΛΕΦ-ΣΩΤΗΡΗΣ-ΓΚΟΥΤΣΙΟΥΔΗΣ

Συγκεκριμένα έχει την καλύτερη επίθεση στο πρωτάθλημα, έχοντας σημειώσει 28 τέρματα, ενώ τα λιγότερα γκολ που έχει πετύχει σε ένα ματς είναι… τρία! Βρίσκεται στη 1η θέση έχοντας το απόλυτο με 18 βαθμούς, μαζί βέβαια με τον Φιλοκτήτη Μελιβοίας.

ΓΚΙΟΥΡΣΑΝΗΣ-ΒΑΣΙΛΕΦ-ΣΩΤΗΡΗΣ

Παρά την έκταση του σκορ, το πρώτο ημίχρονο δεν είχε ούτε κάποιο γκολ, αλλά ούτε και κάποια μεγάλη ευκαιρία. Έτσι οι παίκτες των δύο ομάδων οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα χωρίς να υπάρχει σκορ στο ματς.

ΖΑΦΕΙΡΙΟΥ-ΚΟΤΡΩΤΣΙΟΣ-ΑΘ.

Στο δεύτερο ημίχρονο όμως όλα άλλαξαν. Καθώς στο 55ο λεπτό της αναμέτρησης οι γηπεδούχοι «άνοιξαν» το σκορ. Ο Βασίλης Σπανός έβγαλε ωραία σέντρα για τον Δημήτρη Καλπία και ο τελευταίος με σουτ έκανε το 1 – 0 για την ομάδα του.

ΚΥΡΙΤΣΗΣ-ΒΑΣΙΛΕΦ

Ένα τέταρτο αργότερα ο Ηρακλής Λάρισας πέτυχε και 2ο τέρμα. Ο Δημήτρης Αποστόλου έκανε ωραία ατομική ενέργεια, έβγαλε για τον Σπύρο Ζαφειρίου, ο οποίος με πλασέ νίκησε τον αντίπαλο τερματοφύλακα, διπλασιάζοντας τα τέρματα της ομάδα τους.

ΠΑΤΡΙΚΗΣ-ΠΑΤΣΗΣ

Στο 76΄ο Στέφανος Σουλτούκης με σουτ ήρθε για να «σφραγίσει» ουσιαστικά τη νίκη. Ενώ στο 83΄ ο Βασίλης Σπανός με σουτ μετά από παράλληλη πάσα του Σωτήρη Πατσή διαμόρφωσε το τελικό 4 – 0 υπέρ του Ηρακλή Λάρισας.

ΠΑΤΣΗΣ-ΖΑΦΕΙΡΟΥΛΗΣ

Από την άλλη υπήρχαν δύο χαμένες ευκαιρίες για το Αβέρωφ με τον Κώστα Ζαφειρούλη, που αν είχε καταφέρει να σκοράρει, θα μπορούσε να είχε ξαναβάλει την ομάδα του στο παιχνίδι.

ΗΡΑΚΛΗΣ ΛΑΡΙΣΑΣ 2016 - 17 ΕΝΔΕΚΑΔΑ

Ηρακλής Λάρισας (Γιάννης Τσακμακίδης): Μαγαζιώτης, Πατσής, Λιάνος, Καλπίας, Μπάμης, Κυρίτσης, Μολάς, Γκιουρσάνης, Ζαφειρίου, Σπανός, Αποστόλου.

ΑΒΕΡΩΦ 2016 - 17 ΕΝΔΕΚΑΔΑ

ΠΑΟΛ Αβέρωφ (Αποστόλης Ευαγγέλου): Μάνος (82′ λ.τ. Λεμονής), Καραλής, Σωτήρης, Δεμέστιχας, Γκουτσιούδης, Κοτρώτισος Χρ., Κοτρώτσιος Αθ., Πατρίκης (60′ Πατρίκης), Ζαφειρούλης, Βασίλεφ (70′ Γκαραβέλης), Καρυπίδης.