Συνεχίζει την ανοδική του πορεία ο Πύρρος!

Μετά τον βαθμό της ισοπαλίας απέναντι στην Αμπελιά τη περασμένη Πέμπτη στο εξ΄αναβολής παιχνίδι, ο Πύρρος συνεχίζει στα θετικά αποτελέσματα, καθώς επιβλήθηκε με 5 – 2 του Προμηθέα στο γήπεδο «Γ. Μητσιμπόνας Β’» στο πλαίσιο της 14ης στροφής της Α΄1 τοπικής κατηγορίας.

Οι «βυσσινί» του Κώστα Βασίλη με τη νίκη αυτή έφθασαν τους είκοσι επτά πόντους και αναρριχήθηκαν στη τέταρτη θέση του πίνακα της βαθμολογίας, ενώ οι «μπλε» του Βαγγέλη Στεφανή παρά τη προσπάθεια για θετικό αποτέλεσμα, έμειναν στη δέκατη θέση έχοντας δέκα επτά πόντους.

Στο 15ο λεπτό ο Άλκης Νικούλης που βρέθηκε σε μεγάλη ημέρα και πέτυχε χατ – τρικ, έκανε την αρχή και πέτυχε το 1 – 0, ενώ ο Στέφανος Πρεσακάρου οκτώ λεπτά μετά έφερε το ματς στα ίσια με δικό του τέρμα.

Με τη συμπλήρωση μισής ώρας παιχνιδιού, ο Άλκης Νικούλη έβαλε εκ νέου μπροστά τους «βυσσινί» στο σκορ, ενώ στο δεύτερο μέρος και στο 60ο λεπτό συνέβη η φάση που ξεσήκωσε θύελλα αντιδράσεων μετά από την απόφαση που πήρε ο κ. Μίχος.

Συγκεκριμένα, ο Γιώργος Καραπετσάνης έκανε φάουλ στο χώρο του κέντρου κι ενώ είχε κίτρινη κάρτα, με τους τυπικά γηπεδούχους να διαμαρτύρονται πως έπρεπε να δοθεί η δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Ο ρέφερι του αγώνα είχε αρχικά αντίθετη άποψη και μετά από τη παρέμβαση του α’ βοηθού κ. Καραμπούλα, ο κ. Μίχος εν τέλει έδειξε τη δεύτερη κίτρινη και συνάμα τη κόκκινη κάρτα στον παίκτη του Προμηθέα και η ομάδα του Βαγγέλη Στεφανή έμεινε με παίκτη λιγότερο για το υπόλοιπο του παιχνιδιού.

Το αριθμητικό πλεονέκτημα εκμεταλλεύτηκε ο Πύρρος και στο 62ο λεπτό ο Μούρι ανέβασε τον δείκτη του σκορ σε 3 – 1 με κοντινή προβολή αφού βγήκε κερδισμένος από κόντρα που έγινε στην άμυνα του Προμηθέα, ενώ έξι λεπτά μετά, ο νεαρός Καπετανόπουλος με δικό του τέρμα με πλασέ από κάθετη πάσα του Πααδόντα μείωσε σε 3 – 2 για το συγκρότημα του Βαγγέλη Στεφανή.

Στο 76ο λεπτό της συνάντησης στο γήπεδο «Γ. Μητσιμπόνας Β’ » τώρα, ο Άλκης Νικούλης διεύρυνε το σκορ σε 4 – 2 και παράλληλα πέτυχε χατ – τρικ, ενώ το τελικό 5 – 2 διαμόρφωσε ο Αλλιάι στις καθυστερήσεις του αγώνα.

Διοίκηση, προπονητές και παίκτες του Πύρρου εύχονται στον ποδοσφαιριστή της ομάδας, Σάκη Παύλου να του ζήσει το δεύτερο παιδί που έφερε στο κόσμο η σύζυγος του τη περασμένη βδομάδα…

Πύρρος (Κώστας Βασίλης): Κουσιάς, Μαρούδης (60′ Πότσης), Λίτσα, Μάρης (48′ λ.τ. Κάτσης), Τζόγκας, Παύλου, Σάρρα (67′ Αλλιάι), Κάτσας, Νικούλης, Μούρι, Λάττα (55′ Αλεξανδρής).

Προμηθέας Λάρισας (Βαγγέλης Στεφανής): Παπαδημητρίου, Πετής (51′ Παϊτέρης), Ψύρρας, Πότσης (55′ λ.τ. Ιωαννίδης), Σκαφιδάς (83′ λ.τ. Φώτης), Καραπετσάνης, Παπαδόντας, Τζουρτζουκλής, Πρεσακάρου, Τριτάρης (65′ Καπετανόπουλος), Αλίου.