«Σφράγισε» τη πρόκριση ο Κουμπούρας

Με το τέρμα που πέτυχε στο 67ο λεπτό του αγώνα ο Λάζαρος Κουμπούρας, ο Αχιλλέας Φαρσάλων πήρε το εισιτήριο για τη πρόκριση στους «4» του Κυπέλλου ΕΠΣΛ, απέναντι στον Κίσσαβο Συκουρίου σήμερα το μεσημέρι.

Το τσουχτερό κρύο έκανε τη παρουσία του στην αναμέτρηση στα Φάρσαλα σήμερα το μεσημέρι και το συγκρότημα του Τάκη Παραφέστα με ένα γκολ στο δεύτερο μέρος του παιχνιδιού, προκρίθηκαν στα ημιτελικά του θεσμού, εκεί όπου θα αντιμετωπίσει τον ΠΟΕ.

dsc_0176

Μουδιασμένα ξεκίνησε το παιχνίδι ο Αχιλλέας Φαρσάλων, ενώ από την άλλη, ο Κίσσαβος Συκουρίου παρατάχθηκε πολύ καλά στην αναμέτρηση, παρότι οι γηπεδούχοι βρίσκονται μία κατηγορία πιο πάνω.

dsc_0095

Στο 45ο λεπτό του αγώνα ο Δημήτρης Πικούλης έχασε μοναδική ευκαιρία να «ανοίξει» το σκορ για τους φιλοξενούμενους, καθώς αστόχησε από θέση τετ – α – τετ, με τον Νίκο Κουτσοκέρα όπου έδιωξε με τα πόδια.

dsc_0128

Πέντε λεπτά έπειτα από την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, ο Νίκος Βούλγαρης έκανε μία παράλληλη σέντρα από τα αριστερά και ο Μάνος Πετράκης με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα λίγο έξω από το αριστερό κάθετο δοκάρι της εστίας του Χρήστου Γκικούδη.

dsc_0147

Στην επόμενη καλή φάση του παιχνιδιού είχαμε και το 1 – 0 για τους γηπεδούχους. Ο Αλέξανδρος Κακαζούκης τροφοδότησε τον Λάζαρο Κουμπούρα μέσα στην αντίπαλη περιοχή και ο υψηλόσωμος κεντρικός αμυντικός του Αχιλλέα με ένα δυνατό μονοκόμματο σουτ από θέση βολής, κέρδισε τον Χρήστο Γκικούδη κι έστειλε τη μπάλα στο πλεκτό του Συκουρίου για το 1 – 0.

dsc_0159

Στο 86ο λεπτό τώρα, οι παίκτες του Τάκη Παραφέστα βγήκαν στην αντεπίθεση με τον Νίκο Βούλγαρη, όπου βρήκε με παράλληλη πάσα τον Βασίλη Λόλα, όμως ο τελευταίος δεν κατάφερε να σκοράρει από το σημείο του πέναλτι, αφού οι αμυντικοί του Συκουρίου έβγαλαν πάνω στη γραμμή και εξουδετέρωσαν την ευκαιρία.

dsc_0044

Βέβαια, οι άνθρωποι του Συκουρίου εκφράζουν παράπονα για τη φάση του 76ο λεπτού, όπου ζήτησαν πέναλτι σε μαρκάρισμα του Φίλιππου Καραμπούζη πάνω στον Αλέξανδρο Κάτσα, με τον κ. Στάικο να δείχνει τη συνέχεια του αγώνα.

dsc_0031

Τίποτε δεν άλλαξε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα κι έτσι ο Αχιλλέας Φαρσάλων πανηγύρισε μία σημαντική νίκη, δίνοντας συνέχεια στις επιτυχίες, όπου και θα αντιμετωπίσει παράλληλα τον ΠΟΕ στα ημιτελικά του Κυπέλλου ΕΠΣΛ.