Τέας για τα δύσκολα!

Ο αρχηγός στα δύσκολα φαίνεται και ο Λευτέρης Τέας το απέδειξε στο… «τελικό» που έπαιζε ο Αετός Μακρυχωρίου στη τελευταία αγωνιστική της Α΄ ΕΠΣ Λάρισας με τη Λάρισα 2012, εκεί όπου εάν έχανε έμπαινε στα πλέι-άουτ με μεγάλο «ντεσαβαντάζ».

Χάρη σε ένα τέρμα του Λευτέρη Τέα από νωρίς στο παιχνίδι, ο Αετός Μακρυχωρίου πανηγύρισε μια σπουδαία νίκη ενόψει και των πλέι-άουτ, κερδίζοντας με το φτωχό πλην όμως πάντα τίμιο, 1 – 0 την ομάδα της Λάρισα 2012, ρίχνοντας την από την… κορυφή της ειδική βαθμολογίας των πλέι-άουτ.

Το «χρυσό» τέρμα του Αετού σημείωσε ο «φυσικός» αρχηγός της ομάδας του Αετού, Λευτέρης Τέας, εκμεταλλευόμενος παράλληλη σέντρα του Τόλη Γκαμπέτα στο 18ο λεπτό και με ιδανικό πλασέ στη κίνηση. Οι γηπεδούχοι στην επανάληψη είχαν μάλιστα και μια ακόμη μεγάλη στιγμή να κάνουν τα τέρματά τους δύο, όταν το σουτ του Νίκου Μάντζιαρη στο 72ο λεπτό προσέκρουσε στο δοκάρι της εστίας του Νίκου Ιορδανίδη.

Η Λάρισα 2012 που προσπάθησε να φτάσει στο τέρμα της ισοπαλίας, στάθηκε άτυχη καθώς ο ικανότατος επιθετικός, Δημήτρης Κίτσιος, όσες φορές βρέθηκε σε θέση βολής δεν κατάφερε να κερδίζει τον Χρήστο Μπαταβάνη, με το 1 – 0 να μένει έως και το φινάλε της αναμέτρησης.