Τέλος στο αρνητικό σερί με νίκη στο ντέρμπι η ΑΕΛ!

Η 19η αγωνιστική της Α’2 μπάσκετ Ανδρών επιφύλασσε… ντέρμπι στη Λάρισα, καθώς η ΑΕΛ υποδέχτηκε τον Γυμναστικό Σύλλογο Λαρισαίων, με τους «βυσσινί» να βγαίνουν νικητές με 89 – 80!

Έτσι μετά από ένα άσχημο σερί τεσσάρων συνεχόμενων κακών αποτελεσμάτων, η ΑΕΛ πήρε το ροζ φύλλο αγώνα και μάλιστα σε ένα τοπικό ντέρμπι. Κομβικό σημείο  του παιχνιδιού το τρίτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, όπου οι γηπεδούχοι πήραν την διαφορά.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο ΓΣΛ ήταν πιο εύστοχος, είχε καλύτερο ρυθμό και κρατήθηκε μπροστά στο σκορ με 21 – 19. Στη δεύτερη περίοδο όμως οι δύο ομάδες συνέχιζαν να πηγαίνουν «χέρι – χέρι» στο σκοράρισμα, αλλά ένα ξέσπασμα των «βυσσινί» τους έδωσε το προβάδισμα με 45 – 44.

Στο τρίτο και κομβικότερο δεκάλεπτο του παιχνιδιού, οι γηπεδούχοι ήταν πολύ πιο εύστοχοι και κατάφεραν να κλείσουν την διαφορά στο +11 (73 – 62). Ενώ στη τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού η ΑΕΛ κράτησε σε διψήφιο αριθμό την διαφορά, όμως με ένα εύστοχο τρίποντο του του Γκιουλέκα ο ΓΣΛ μείωσε στο τελικό 89 – 80.