Τέσσερις φορές σφύριξε… το «τρένο» της Αμπελιάς

Το «τρένο» της Αμπελιάς «σφύριξε» τέσσερις φορές και επικράτησε και της Αναγέννησης Καλοχωρίου (4 – 0) στο πλαίσιο της 8ης Αγωνιστικής της Α΄1 ΕΠΣ Λάρισας, κάνοντας την έκτη σερί νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια, αφήνοντας για τα καλά πίσω του το κακό ξεκίνημα της σεζόν.

Έναν μόλις βαθμό πίσω από την πρωτοπόρο ομάδα του Κιλελέρ, βρίσκεται ο Ολυμπιακός Αμπελιάς, που με τους εννέα βαθμούς παραμένει στη δεύτερη θέση «παρέα» με Αμπελωνιακό (3 – 0 άνευ αγώνος τον Αστέρα Τυρνάβου) και Αετό Μακρυχωρίου (1 – 0 στη Νεάπολη την ομώνυμη ομάδα). Στον αντίποδα, η ομάδα του Καλοχωρίου έμεινε στους τρεις βαθμούς και την ουρά του βαθμολογικού πίνακα της Α΄1 ΕΠΣ Λάρισας.

Στο 35ο λεπτό ο Δημήτρης Καλπίας με κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι μετά από σέντρα του Μιστάκου, ήταν εκείνος που άνοιξε τον χορό των τερμάτων, ο οποίος συνεχίστηκε στην επανάληψη.

Στο δεύτερο μέρος ο Τριαντάφυλλος Σερίφης με σουτ στο 55′ έκανε δύο τα τέρματα του Ολυμπιακού Αμπελιάς, ενώ στο 65′ ο Μιστάκου με σουτ μέσα από τη μεγάλη περιοχή «τριπλασίασε» τον λογαριασμό των γηπεδούχων. Στο 73′ μετά από ωραία προσπάθεια και σέντρα του Κουρμπάτι, με «τακουνάκι» ο Σερίφης διαμόρφωσε το τελικό 4 – 0, πετυχαίνοντας το δεύτερο του προσωπικό τέρμα στην αναμέτρηση.

Οι γηπεδούχοι είχαν και τέσσερα δοκάρια στην αναμέτρηση με τους Σουλτούκη, Παππά, Καλπία και Σερίφη.

Ολυμπιακός Αμπελιάς (Αχιλλέας Τσιβόπουλος): Μαγαζιώτης (70′ Ραπτόπουλος), Λαζαρίδης, Σερίφης, Δεμέστιχας, Καλπίας, Δήμου (60′ Βέης), Κουρμπάτι, Μιστάκου, Παππάς (66′ Δομανόλβος), Γεωργούλας, Σουλτούκης (65′ Παλαμίδας).

Αναγέννηση Καλοχωρίου (Αποστόλης Έξαρχος): Αλί, Βουλάγκας, Δεσπόπουλος, Μήλιος (55′ Σαΐτης), Κούντουρας, Τσιρώνης Α., Τσιρώνης Γ., Μάρκου, Έξαρχος, Στραβέλλας, Νούσιος.