Τα έκανε… μούσκεμα!

Ιδανικός αυτόχειρας αποδείχθηκε ο Απόλλωνας Λάρισας, που έχασε απίστευτες (!) ευκαιρίες να διπλασιάσει τα τέρματά του και να κερδίσει την Σπάρτη στο βροχερό γήπεδο της Φιλιππούπολης, με τους Σπαρτιάτες στο 85′ με πέναλτι του Στογιάνοβιτς να ισοφαρίζουν το πέναλτι Μαρκολίνο στο 56′.

Οι «κυανόλευκοι» με το 1 – 1 της 4ης Αγωνιστικής της Football League, έχασαν την ευκαιρία να διατηρηθούν στη κορυφή του βαθμολογικού πίνακα της Β΄ Εθνικής, μένοντας στους δέκα βαθμούς, μετά από ένα παιχνίδι με σωρεία χαμένων ευκαιριών από τους παίκτες του Μαρτσέλο Τροίζι.

Ο Απόλλωνας είχε την «χρυσή» ευκαιρία να πάρει προβάδισμα στο σκορ μόλις στο 11ο λεπτό από την άσπρη «βούλα» του πέναλτι. Ο Λουκάο έγινε αποδέκτης της μπάλας στο ύψος του πέναλτι με τον Κολτσίδα να τον παίρνει αγκαλιά και να τον πετά στο έδαφος. Ο κ. Τσακαλίδης ήταν κοντά στη φάση και αμέσως υπέδειξε την παράβαση.

Την εκτέλεση ανέλαβε να μετουσιώσει σε γκολ ο Κώστας Κουρτεσιώτης, ο οποίος είδε τον Σταματόπουλο να του αποκρούει την εκτέλεσή του, αδυνατώντας να χριστεί σκόρερ στην αναμέτρηση.

Στο 22′ ο Μαρκολίνο έπαιξε ωραία το ένα – δύο με τον Τασιουλή και μπήκε στη περιοχή από τα δεξιά. Πρόλαβε στην έξοδο τον Σταματόπουλο του οποίου πέρασε τη μπάλα από πάνω με «σκάψιμο» της μπάλας, εκεί όμως ήρθε σαν από μηχανής θεός ο Κολτσίδας που απομάκρυνει προς κενής εστίας.

Στο 34′ ο Λούκας Ράμος έχασε τρομερή ευκαιρία για να δώσει το προβάδισμα στο σκορ στον Απόλλωνα. Μετά από σύγχυση στα καρέ της Σπάρτης και κεφαλιά πάσα του Λουκάο στον Λούκας Ράμος, ο Βραζιλιάνος χαφ από το ύψος του πέναλτι σούταρε δυνατά, βλέποντας όμως τον Σταματόπουλο να αποκρούει ενστικτωδώς τη μπάλα. Μάλιστα στη συνέχεια της φάσης η Σπάρτη βγήκε και στην κόντρα επίθεση και στο ένας εναντίον ενός. Πρωταγωνιστές ήταν οι Καψάσκης και Κουρτεσιώτης, με τον Μαντζιάρη την ύστατη στιγμή να βγαίνει και να καθαρίζει την μπάλα, η οποία ήταν έως εκείνη τη στιγμή διεκδικήσιμη στα όρια της μεγάλης περιοχής.

Η Σπάρτη στο 39′ έφτασε μια ανάσα από το γκολ. Ο Καψάσκης έκανε τη σέντρα από αριστερά και ο Μαντζίρης στο πρώτο δοκάρι έπιασε τη καρφωτή κεφαλιά η οποία πέρασε ελάχιστα δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Μαντζάρη του Απόλλωνα. Αυτήν ήταν και η μεγαλύτερη ευκαιρία της Σπάρτης στο πρώτο ημίχρονο.

Δύο λεπτά αργότερα (41′) ήταν η σειρά του Απόλλωνα με τον Μαρκολίνο να χάνει το… άχαστο! Ο Βραζιλιάνος εξτρέμ του Απόλλωνα ξεκίνησε από έξω δεξιά μπαίνοντας στη περιοχή της Σπάρτης έχοντας περάσει όποιον βρίσκει μπροστά του και αφού κέρδισε και μια κόντρα, βρέθηκε μόνος απέναντι από τον Σταματόπουλο. Από το ύψος του πέναλτι όμως πλάσαρε ψηλά άουτ!

Στο 51ο λεπτό ο κ. Τσακαλίδης έδειξε για δεύτερη φορά την άσπρη «βούλα» του πέναλτι. Σε σουτ του Κώστα Σκούπρα η μπάλα βρήκε στο απλωμένο χέρι του Κωνσταντινόπουλου με τον Τσακαλίδη χωρίς δεύτερη σκέψη να δείχνει την παράβαση του πέναλτι για δεύτερη φορά στην αναμέτρηση και αυτήν την φορά υπέρ του Απόλλωνα Λάρισας.

Την εκτέλεση αυτήν την φορά ανέλαβε να μετουσιώσει σε τέρμα ο Μαρκολίνο, ο οποίος κέρδισε τον Σταματόπουλο στο 56ο λεπτό για το 1 – 0 του Απόλλωνα.

Ο Απόλλωνας είχε και νέα ευκαιρία να κάνει . Στο 57′ είχε και νέα τεράστια χαμένη ευκαιρία για γκολ. Ο Τασιουλής βγήκε σε θέση τετ – α – τετ αλλά το σουτ του, αλλοιώθηκε την ύσταστη στιγμή από το σώμα του Σταματόπουλου με τη μπάλα να χτυπά στην εξωτερική πλευρά των διχτύων της Σπάρτης.

Στο 84ο λεπτό μετά από στημένη μπάλα ο Κοντοές του Απόλλωνα βρήκε τη μπάλα με το χέρι με τον κ. Τσακαλίδη να δείχνει πέναλτι. Αυτήν την φορά υπέρ της ομάδας της Σπάρτης. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Στογιάνοβιτς, ο οποίος έστειλε σε αντίθετες κατευθύνσεις μπάλα και Μαντζάρη, κάνοντας το 1 – 1 για τους Σπαρτιάτες. Ένα σκορ όπου ήταν και τελικό.

Στο 90’+3′ ο Βαλαντίνος Βλάχος με δεύτερη κίτρινη – κόκκινη κάρτα είδε την άγουσα προς τα αποδυτήρια με τον Απόλλωνα στο 90’+4′ να χάνει την φάση του αγώνα να δώσει τη νίκη στη ομάδα του Απόλλωνα. Ο νεαρός Λαρισαίος εξτρέμ βγήκε απέναντι από τον Σταματόπουλο τον οποίο και πλάσαρε, με τον κίπερ της Σπάρτης να του λέει όχι. Η μπάλα στρώθηκε και πάλι στον Λίταινα που πλάσαρε προ κενής εστίας με τον Κολτσίδα να απομακρύνει τη μπάλα πάνω στη γραμμή!