Τα έφεραν… “τούμπα” Νέες Καρυές και Άγιος Γεώργιος!

Οι Νέες Καρυές ήταν αυτές οι οποίες χαμογέλασαν στο ντέρμπι κορυφής του 1ου Ομίλου της Γ΄ ΕΠΣ Λάρισας, επικρατώντας με 4 – 2 της Ακαδημίας Φαρσάλων. Ο πρωτοπόρος Μέγας Αλέξανδρος Χαλκιάδων πήρε ένα τρίποντο δίχως να ιδρώσει ιδιαιτέρως, καθώς επικράτησε στα χαρτιά του Αχιλλείου με 0 – 3.

Πλησιάζει τις προνομιούχες θέσεις ο Άγιος Γεώργιος όπου επικράτησε με 3 – 2 της Βαμβακού. Επιστροφή στις νίκες για τον Σταυραετό Σταυρού, εκτός έδρα 0 – 1 τον Άρη Διλόφου.

Οι Νέες Καρυές το ντέρμπι της αγωνιστικής

Με νικήτρια ομάδα αυτή των Νέων Καρυών έληξε το ντέρμπι κορυφής του 1ου Ομίλου της Γ΄ ΕΠΣ Λάρισας.

Οι φιλοξενούμενοι της Ακαδημίας Φαρσάλων, αν και προηγήθηκαν στο σκορ με τον Αναγνώστη στο 23′, μετά από ωραία ατομική προσπάθεια και διαγώνιο σουτ από πλάγια θέση, εν τέλει δεν κατάφεραν να φύγουν με κάτι θετικό χάνοντας με 4 – 2.

Αρχικά ο Μανώλης, στο 30′, από θέση τετ – α – τετ ισοφάρισε το παιχνίδι, έπειτα από κάθετη πάσα στον κενό χώρο του Δουφέκα, με τον Δουφέκα στο 57′  να εκμεταλλεύται λανθασμένη εκτίμηση του Στεργιόπουλου και να δίνει προβάδισμα στην ομάδα του. Στο 76′ ο Αλατζίδης στην πρώτη του επαφή με τη μπάλα με σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή τριπλασίασε τα τέρματα των γηπεδούχων για να μειώσει προσωρινά σε 3 – 2 ο Θεοχάρης στο 84′. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε και πάλι ο Αλατζίδης στο 89′ με κεφαλιά μετά από σέντρα του Μανώλη από τα αριστερά.

Νέες Καρυές (Δημήτρης Παπαδημητρίου): Κωνσταντάκος, Βαϊνάς, Δούρος, Τσιτσίμπας, Κολιόπουλος (64′ Βέρρας), Κυριακάκης Φ., Πιστόλας, Αετόπουλος Χρ., Σπανός (64′ Σιαμανδούρας), Δουφέκας (73′ Αλατζίδης), Μανώλης.

Ακαδημία Αχιλλέα Φαρσάλων: Στεργιόπουλος, Καψιώχας, Χρυσακόπουλος, Κατσανάκης (63′ Ροσόπουλος), Καραγεώργος, Κατσικόπουλος, Αναγνώστης, Θεοχάρης, Δημακόπουλος, Μουστάκας (77′ Καρακώστας), Μελανός (46′ Τύμπας).

Ρεντόπουλος, Ντίνου, Διαμαντής Χ.

Το έφερε… “τούμπα” σε ένα ημίχρονο!

Μπορεί να έχανε με 0 – 2 στο ημίχρονο, παρόλα αυτά οι ποδοσφαιριστές του Τρίγκα, δεν το έβαλαν κάτω και με αντεπίθεση διαρκείας, κατάφεραν και στο τέλος πανηγύρισαν μια σπουδαία εντός έδρας νίκη, κόντρα σε ένα μαχητικό σύνολο, όπως είναι αυτό της Βαμβακού, πλησιάζοντας κατά αυτόν τον τρόπο την άνοδο στη Β΄ ΕΠΣ Λάρισας, μέσω της διαδικασίας των μπαράζ.

Στο 22ο λεπτό ο Τσιριμώνας εκτέλεσε κόρνερ από δεξιά με τον Χρήστο Στεργιόπουλο να πηδά πιο ψηλά από όλους και με μια καρφωτή κεφαλιά να δίνει το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους. Προτού οι δύο ομάδες οδηγηθούν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου, οι φιλοξενούμενοι ξανά χτύπησαν, αυτή τη φορά με τον Γιάννη Στεργιόπουλο στο 43ο λεπτό, όπου μετά από εκτέλεση φάουλ, εκμεταλλεύτηκε την “αναμπουμπούλα” στα αντίπαλα καρέ και με κοντινό σουτ έδωσε προβάδισμα ασφαλείας στον Ατρόμητο.

Η αντεπίθεση των γηπεδούχως ξεκίνησε από το πρώτο κιόλας λεπτό της επανάληψης, με τον Τσάτσο να κερδίζει πέναλτι σε ανατροπή του, από τον Κυριαζή, που μόλις πριν ένα λεπτό είχε περάσει ως αναγκαστική αλλαγή, με τον κ. Καρβουνιάρη να του δείχνει την απευθείας κόκκινη κάρτα, ως τελευταίος αμυνόμενος. Την εσχάτη των ποινών ανέλαβε ο Τρίγκας, μη δυσκολευόμενος να νικήσει από τα έντεκα βήματα των αντίπαλο κίπερ. Οι φιλοξενούμενοι πλέον αγωνιζόμενοι με δέκα παίκτες και η ισοφάριση ήταν πλέον θέμα χρόνου. Έτσι λοιπόν στο 62′ ο Φλώρος βρήκε έξοχα τον Καραχάλιο ο οποίος με κοντικό πλασέ έφερε το παιχνίδι από την αρχή.

Η ολική ανατροπή έγινε στο 81′ όταν ο Καραλιόπουλος σέντραρε από αριστερά με τον Τσάτσο να πιάνει την κεφαλιά μέσα από τη μικρή περιοχή και να διαμορφώνει το τελικό 3 – 2.

Στο 87′ μάλιστα, με δέκα παίκτες έμειναν και οι γηπεδούχοι, μετά από δεύτερη κίτρινη – κόκκινη που αντίκρισε ο Γιάννης Στεργιόπουλος για επικύνδινο μαρκάρισμα, κάτι το οποίο όμως δεν εκμεταλλεύτηκαν οι φιλοξενούμενοι.

Άγιος Γεώργιος (Τρίγκας): Γούσιας, Καρνάβας (46′ Τρίγκας), Ντιλήρας Κ., Παπαδημητρίου Θ., Μαργαριτόπουλος Θ., Καραχάλιος Κ., Πιλιούνης (52′ Φλώρος), Μαργαριτόπουλος Γ. (46′ Νταραγιάννης), Κουκούτης, Τσάτσος, Καραλιόπουλος.

Ατρόμητος Βαμβακού (Θανάσης Κυριαζής): Φοντζόπουλος (λ.τ. 46′ Κυριαζής), Αρσενόπουλος, Μοροφογιάννης, Δημακόπουλος (82′ Μακρυγιάννης), Τσιριμώνας, Στεργιόπουλος Χρ., Καραγιάννης (61′ Θεοχάρης), Τσούλης, Στεργιόπουλος Γ., Τζερεμές, Καραγιάννης.