Τα… δοκάρια κράτησαν το μηδέν στην Αμυγδαλέα!

Από ένα βαθμό πήραν Αμυγδαλέα και Φαλανιακός στο μεταξύ τους παιχνίδι για την 6η αγωνιστική της Α΄τοπικής κατηγορίας, με τις δύο ομάδες να έχουν ευκαιρίες ωστόσο να μη βρίσκουν δίχτυα και το ματς να τελειώνει με το στείρο, 0 – 0.

Δίχως να πετύχουν τέρμα, Αετός Αμυγδαλέας και Φαλανιακός ήρθαν ισόπαλοι και η Αμυγδαλέα πήρε το πρώτο της βαθμό στο πρωτάθλημα, ενώ το συγκρότημα του Φαλανιακού με το σημερινό βαθμό έφθασε τους δέκα τέσσερις και παραμένει ψηλά στο πίνακα της βαθμολογίας.

Στο 9ο λεπτό της αναμέτρησης οι γηπεδούχοι ζήτησαν πέναλτι σε μαρκάρισμα πάνω στον Ντάλλα όμως ο κ. Ντελέζος έδωσε συνέχεια στο παιχνίδι, με την πρώτη καλή φάση του αγώνα να σημειώνεται στο 23′ για τον Φαλανιακό.

Ο Μιχάλης Δημητρέλης εκτέλεσε κόρνερ και ο Μπλέντι που πήδηξε πιο ψηλά από όλους σημάδεψε το αριστερό κάθετο δοκάρι της εστίας του Αντώνη Κωνσταντίνου.

Στην επανάληψη του αγώνα και στο 53ο λεπτό, ο Κώστας Τσιάκος απείλησε με σουτ από θέση βολής, όμως ο φορ των φιλοξενουμένων δεν βρήκε δίχτυα και έστειλε τη μπάλα λίγο πάνω από την εστία του Αετού.

Πέντε λεπτά μετά τη συμπλήρωση ενός ώρας παιχνιδιού, ο Βάιος Φιλίππου σε μία εντυπωσιακή ατομική ενέργεια σούταρε από το ύψος της μεγάλης περιοχής των φιλοξενουμένων και έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Σοφοκλή Μπιμπλιτζή, με τη μεγαλύτερη ευκαιρία του αγώνα να χάνεται στο 80′.

Οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι στο 80ο λεπτό της συνάντησης, καθώς σύμφωνα με τον κ. Ντελέζο ο Σούλι σταμάτησε τη μπάλα με το χέρι και ο Σωτήρης Περδίκης αστόχησε από τα έντεκα βήματα, καθώς έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Φαλανιακού, με το υπόλοιπο του αγώνα να μην έχει κάτι σημαντικό και το 0 – 0 να είναι το τελικό αποτέλεσμα.

Αετός Αμυγδαλέας (Μάκης Αλεξούδης): Κωνσταντίνου, Παπαδάμου, Ντάσκας, Περδίκης, Παραφέστας (90′ Νορελντίν), Πρατσίλας, Ντάλλας, Παρασκευούδης, Πλης (85′ Καλαϊτζής), Φιλίπππου (86′ Παπακωστούλης), Ανδριανόπουλος.

Φαλανιακός (Τάσος Μπεριτζάς – Μιχάλης Μαλαμάς): Μπιμπλιτζής, Παππάς (58′ Λυγούρας Χρ.), Μαχαίρας, Σούλι, Φλώρος (49′ Πανταζής Γ.), Λυγούρας Β., Μάνικος, Μπλέντι, Δημητρέλης (58′ Ιωαννίδης), Τσιάκος, Λεσάι.