Τα λάθη από την αρχή, έφεραν βαριά ήττα για την ΑΕΛ…

Τα λάθη της ΑΕΛ από την αρχή του αγώνα έφεραν και τη βαριά ήττα (4 – 0) για το συγκρότημα του Τζιανλούκα Φέστα από τον Ολυμπιακό στην 15η αγωνιστική της SuperLeague. Κακή η ΑΕΛ και με πολλές αλλαγές η ενδεκάδα από τον Ιταλό τεχνικό.

Η ΑΕΛ φιλοξενήθηκε στο «Γ. Καραϊσκάκης» από τον Ολυμπιακό στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής της SuperLeague, με το εξ΄αναβολής αυτό ματς να διεξάγεται μετά το επεισόδιο και τον ξυλοδαρμό του Λαρισαίου διαιτητή, Θανάση Τζήλου.

Το συγκρότημα του Τζιανλούκα Φέστα δεν κατάφερε να αποκομίσει κάτι θετικό από την εν λόγω αναμέτρηση και δέχθηκε την βαριά ήττα με σκορ 4 – 0 από τον Ολυμπιακό. Έτσι, οι «βυσσινί» έμειναν στους είκοσι πόντους, ενώ οι «ερυθρόλευκοι» έφθασαν τους σαράντα δύο βαθμούς, μετά από αυτή την αγωνιστική.

Ο Ιταλός τεχνικός κατέβασε μία ενδεκάδα πολύ διαφορετική από αυτές που έχουμε συνηθίσει μέχρι τώρα, έχοντας αρκετές αλλαγές και μάλιστα με τρεις σημαντικές απουσίες, αυτές των Ντέλετιτς, Φατιόν και Γκοΐκοβιτς. Τα λάθη από την ΑΕΛ δεν έλειψαν στα πρώτα λεπτά του αγώνα και ο Ολυμπιακός με δύο γρήγορα γκολ στο 8′ και στο 15ο λεπτό, βρέθηκε μπροστά και με σκορ ασφαλείας.

Συγκεκριμένα, στο 8ο λεπτό ο Νάτχο βρήκε με κάθετη πάσα τον Γιώργου Μασούρα κι εκείνος με δυνατό πλασέ από το σημείο του πέναλτι κέρδισε τον Κρίστινσον κι έκανε το 1 – 0.

Πέντε λεπτά μετά, ο Κώστας Φορτούνης εκτέλεσε απευθείας το φάουλ που κέρδισε ο Ολυμπιακός και ο Κρίστινσον έπεσε και έδιωξε τη μπάλα με δυσκολία από την εστία του.

Οι γηπεδούχοι πίεζαν ασφυκτικά το σύνολο του Τζιανλούκα Φέστα με αποτέλεσμα η ΑΕΛ να μη μπορεί να περάσει τη γραμμή του κέντρου και τον Ολυμπιακό να κερδίζει πέναλτι στο 16′ μετά την αυστηρή απόφαση του κ. Κομίνη για παράβαση του Βαγγέλη Μόρα στον Μιράντα.

Ο Κώστας Φορτούνης ήταν ο εκτελεστής του πέναλτι για την ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς και καθώς ήταν εύστοχος από την άσπρη βούλα, διπλασίασε τα τέρματα για την ομάδα του και έκανε το 2 – 0.

Στο 32ο λεπτό του αγώνα οι γηπεδούχοι απείλησαν ξανά την εστία του Κρίστινσον, καθώς μετά τη κάθετη πάσα του Φορτούνη, ο Γιώργος Μασούρας πλάσαρε από θέση βολής και η μπάλα πέρασε ελάχιστα έξω από το δεξί κάθετο δοκάρι της εστίας της ΑΕΛ.

Στη συνέχεια η ΑΕΛ κατάφερε να βγει από την άμυνα της και μέχρι την ανάπαυλα του ημιχρόνου ανέβασε ρυθμό και έφθασε στη περιοχή του Σα με αντεπιθέσεις.

Συγκεκριμένα, στο 38′ ο Κενάν Μπαργκάν με κάθετη πάσα θέλησε να βρει τον Νόε Ακόστα, όμως πριν απειλήσει ο μέσος των «βυσσινί» ο Μεριά κατάφερε να διώξει τη μπάλα από την άμυνα του…

Στο 43′ η ΑΕΛ βγήκε μπροστά και μετά από σέντρα ο Σικάβκα δεν βρήκε τη μπάλα όπως θα ήθελε με τον α΄βοηθό κ. Μπουσμπάουμ να ακυρώνει τη φάση αυτή ως οφ σάιντ. Οριακή αυτή η φάση για την ΑΕΛ που είχε ανεβάσει ρυθμό, όμως ένα λεπτό μετά δέχθηκε νέο γκολ.

Ο Ολυμπιακός απειλούσε κατά κύριο λόγο από τα δεξιά και ο Γκερέρο στο 44′ με παράλληλη πάσα βρήκε τον Γιώργο Φορτούνη όπου κοντά κέρδισε και πάλι τον Κρίστινσον για το 3 – 0 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Η επανάληψη στο ματς ξεκίνησε με ευκαιρία για την ΑΕΛ! Ο Νόε Ακόστα βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση και σούταρε, όμως ο Σα αντέδρασε σωστά και μπλόκαρε τη μπάλα. Αυτή, ήταν και η πρώτη σημαντική απειλή για τους «βυσσινί».

Κοντά στο τέταρτο γκολ έφθασε ο Ολυμπιακός στο 50ο λεπτό, με τη μπάλα από το σουτ του Λάζαρου Χριστοδουλόπουλου να σταματά στο δεξί κάθετο δοκάρι της εστίας του Κρίστινσον.

Μετά από αρκετή ώρα όπου οι δύο ομάδες είχαν τη κατοχή της μπάλας χωρίς σημαντική ευκαιρία, ο Γκιγιέρμε σούταρε έξω από τη μεγάλη περιοχή και ο Κρίστινσον αντέδρασε σωστά μπλοκάροντας τη μπάλα.

Η επόμενη φάση όμως έφερε το 4 – 0 για τον Ολυμπιακό. Στο 75ο λεπτό ο Ανδρούτσος με κάθετη πάσα βρήκε τον Φορτούνη και μεσοεπιθετικός των γηπεδούχων αφού πέρασε και τον Κρίστινσον πλάσαρε και διεύρυνε το σκορ σε 4 – 0, σημειώνοντας παράλληλα χατ – τρικ στο ματς.

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Νάτχο (61′ Ανδρούτσος), Φορτούνης, Γκερέρο (65′ Χασάν), Γκιγιέρμε, Μασούρας, Μεριά, Τσιμίκας, Μιράντα, Τοροσίδης, Ποντένσε (50′ Χριστοδουλόπουλος).

ΑΕΛ (Τζιανλούκα Φέστα): Κρίστινσον, Μπάλλας (83′ Λεοζίνιο), Μπαργκάν, Μιλοσάβλιεβιτς, Γιακιμόσκι, Γκόλιας, Σικάβκα (58′ Νούνιτς), Μόρας, Καρανίκας, Ακόστα, Ζίβκοβιτς (46′ Ζίζιτς).

Κομίνης (Θεσπρωτίας), Μπούσμπαουμ (Ανατολικής Αττικής), Κωσταράς (Αιτωλοακαρνανίας).