Τα πήρε όλα κι… έφυγε!

Η Ακαδημία Τυρνάβου επικράτησε εντός έδρας στο ντέρμπι της 13ης αγωνιστικής του 2ου ομίλου της Β΄ΕΠΣ Λάρισας με 2 – 0 του Δολιχιακού.

Μάλιστα με αυτή τη νίκη η Ακαδημία, όχι μόνο πρόσθεσε τρεις βαθμούς στη βαθμολογία του, αλλά έριξε και τον Δολιχιακό από τη κορυφή, ούσα μόνη πρώτη πλέον με 28 βαθμούς. Από την άλλη ο Δολιχιακός υποχώρησε στη 2η θέση παραμένοντας στους 25.

Ιδανικότερο ξεκίνημα στην αναμέτρηση δεν θα μπορούσαν να είχαν φανταστεί οι γηπεδούχοι, πετυχαίνοντας ένα γκολ από τα… «αποδυτήρια». Μόλις στο 2ο λεπτό, ο Στάμου ανατράπηκε στην αντίπαλη περιοχή κερδίζοντας πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Λώζος και δεν αστόχησε για το 1 – 0.

Μάλιστα η Ακαδημία Τυρνάβου δεν σταμάτησε εκεί και κατάφερε πριν την ανάπαυλα να αποκτήσει προβάδισμα ασφαλείας. Στο 35ο λεπτό της αναμέτρησης, με πλασέ μέσα από τη περιοχή ο Βασίλης Παπαχατζής, μετά από υποδειγματική πάσα του του αδερφού του, Γιάννη Παπαχατζή έκανε το 2 – 0.

Στο δεύτερο ημίχρονο τώρα, οι παίκτες του Νίκου Κεχαγιά κράτησαν το υπέρ τους προβάδισμα και το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή στο παιχνίδι, βρήκε τους γηπεδούχους νικητές με τελικό σκορ το 2 – 0.

Ακαδημία Τυρνάβου (Νίκος Κεχαγιάς): Χαλκιάς, Παπαχατζής Β., Κουβεντάρης, Δασκαλόπουλος (46′ Σπυρόπουλος), Κόκκας, Μπάκος Κ. (83′ Λόλας), Στάμου, Παπαχατζής Ι., Ρεβήσιος (65′ Μπουζούκας), Λώζος, Κατσαβός.