Τεσσάρα για τον Εθνικό Ολύμπου που πλησιάζει…

Μία πολύ σημαντική νίκη σημείωσε χθες το απόγευμα στην έδρα του ο Εθνικός Ολύμπου απέναντι στην Αστραπή Δελερίων, παιχνίδι για τη 19η εξ΄αναβολής αγωνιστική του 2ου ομίλου της Γ΄τοπικής κατηγορίας.

Το συγκρότημα του Φίλιππου Ασσυχίδη πέτυχε ακόμη μία ευρεία νίκη στο φετινό πρωτάθλημα κι έτσι έφθασε τους σαράντα ένα βαθμούς, ανεβαίνοντας παράλληλα και στη τρίτη θέση του πρωταθλήματος πίσω από τον Κεραυνό Δρυμού. Μάλιστα, βρίσκεται και σε απόσταση «αναπνοής» από τις δύο πρώτες προνομιούχες θέσεις. Από την άλλη, η ομάδα του Τάκη Γκαρλέμου έμεινε στην όγδοη θέση με είκοσι δύο πόντους.

Μόλις στο 2ο λεπτό της αναμέτρησης ο Στούπας με σουτ από πλεονεκτική θέση έβαλε τον Εθνικό Ολύμπου στο σκορ, ενώ στο 25ο λεπτό του αγώνα ο Ηρακλής Πουρουτίδης με σουτ από θέση βολής σημάδεψε το αριστερό κάθετο δοκάρι της εστίας των Δελερίων.

Έξι λεπτά μετά, ο Αποστολίδης έκανε δύο τα τέρματα για τους γηπεδούχους με έξοχο σουτ, ενώ στο δεύτερο μέρος και στο 72ο λεπτό ο Χρήστος Πουρουτίδης βρήκε δίχτυα και ανέβασε τον δείκτη του σκορ σε 3 – 0.

Προς το τέλος του παιχνιδιού τώρα και πιο συγκεκριμένα στο 87ο λεπτό, ο Μέγας με όμορφη απευθείας εκτέλεση φάουλ μείωσε προσωρινά σε 3 – 1 για την Αστραπή Δελερίων, ενώ το τελικό σκορ και το 4 – 1 διαμόρφωσε με τη συμπλήρωση των ενενήντα λεπτών αγώνα ο Θώμος με σουτ από ιδανική θέση.

Εθνικός Ολύμπου (Φίλιππος Ασσυχίδης): Γκουτζουρέλας, Ζήδρος, Αλεξίου, Συμεωνίδης, Καραγκούνης, Πουρουτίδης Χρ., Παδιώτης, Τεγούσης (58′ Θώμος), Αποστολίδης, Πουρουτίδης Ηρ. (54′ Τάμπας), Στούπας.

Αστραπή Δελερίων (Τάκης Γκαρλέμος): Παραθύρας, Κουκουβάγιας, Τσιλοφίτης Δ., Δράμης, Κουτίνας, Καραλής, Μέγας, Μπέλλος (46′ Χατζηγρηγορίου), Τσιλοφίτης Ευάγγ., Πικρός, Σκουλαρίκης.