Τζατζάκης και Κουσιώρας οδηγούν το Κιλελέρ

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο ξεπέρασε τη πρώτη «γκέλα» της προηγούμενης αγωνιστικής για την σεζόν 2017/18, η πρωτοπόρος ομάδα του Κιλελέρ που επικράτησε στο ντέρμπι της 8ης Αγωνιστικής της Α΄1 ΕΠΣ Λάρισας, της ομάδας της Ακαδημία Τυρνάβου με το επιβλητικό 4 – 1.

Μόνη πρώτη παρέμεινε για 8η Αγωνιστική η ομάδα του Κιλελέρ που με 20 βαθμούς οδηγεί τη «κούρσα» της Α΄1 ΕΠΣ Λάρισας, και αφήνοντας στο -4 και τους 16 βαθμούς την Ακαδημία Τυρνάβου.

Η καλή μέρα από το πρωί φαίνεται και έτσι η ομάδα του Κιλελέρ κατάφερε να ανοίξει το σκορ μόλις στη πρώτη επίθεση της αναμέτρησης. Στο πρώτο κιόλας λεπτό έπειτα από εκτέλεση πλαγίου του Γουρνάρη, με σουτ στη κίνηση ο Αλέξης Τζατζάκης, κέρδισε τον Χαλκιά για το 1 – 0 των γηπεδούχων.

Στο 26′ οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν το παιχνίδι με πέναλτι. Ο Κώστας Μπάκος ήταν εκείνος που το κέρδισε και ο Μανώλης Λόζος που ανέλαβε να φέρει το παιχνίδι και πάλι σε πλήρη ισορροπία.

Οι γηπεδούχοι όμως αντιδράσαν σωστά και πριν οι δύο ομάδες οδηγηθούν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου έφτασαν και σε δεύτερο τέρμα, παίρνοντας και πάλι τα ηνία της αναμέτρησης. Όταν στο 38ο λεπτό μετά από ωραίο συνδυασμό των Ζιόμπουρα, Παπαδημητρίου και Μίλι, ο τελευταίος έβγαλε τη σέντρα και με κεφαλιά και πάλι ο Αλέξης Τζατζάκης, έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στους γηπεδούχους.

Στην επανάληψη και στο 71′ μετά από κόρνερ του Νίκου Φαρμάκα και «καρφωτή» κεφαλιά του Κώστα Κουσιώρα, οι γηπεδούχοι ανέβασαν τον δείκτη του σκορ στο 3 – 1, για να έρθει στο 90’+2′ έπειτα από πάσα του Αποστόλη Ζιόμπουρα και πάλι ο Κώστας Κουσιώρας να περάσει και τον Σαμπανλάρι (αντικατέστησε τον Χαλκιά στο 83′ λόγω τραυματισμού) και σε κενή εστία να διαμορφώσει το τελικό 4 – 1.

Α.Ε. Κιλελέρ (Δημήτρης Δανιλούλης): Παπαρσένης, Γουρνάρης, Μίλι (72′ Κοκότσικας), Νεστορίδης, Παλάσκας, Παπαδημητρίου, Κολοβός (79′ Τζουρτζουκλής), Κασσιός (67′ Κουσιώρας), Ζιόμπουρας Απ., Φαρμάκας (81′ Βράκας), Τζατζάκης.

Ακαδημία Τυρνάβου (Νίκος Κεχαγιάς): Χαλκιάς (83′ λ.τ. Σαμπανλάρι), Παπαχατζής Β., Καρράς, Δασκαλόπουλος, Κόκκας, Μπάκος (85′ Σκρουμπής), Στάμου (76′ Ντιντόκας), Παπαχατζής Ι., Μπέλτσιος, Λόζος (79′ Παπαδόπουλος), Χαρισούλης.