Την έκπληξη ο Ηρακλής Λάρισας!

Την έκπληξη έκανε ο Ηρακλής Λάρισας σήμερα το μεσημέρι, αφού κέρδισε τον Τύρναβο εάν αναλογιστούμε πως το συγκρότημα του Μίλτου Ζιάκα αγωνίζεται στη Γ΄εθνική, καθώς «πέρασε» στα ημιτελικά του Κυπέλλου ΕΠΣΛ με σκορ 2 – 1.

Οι παίκτες του Γιάννη Τσακμακίδη κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα στο παιχνίδι από νωρίς και αυτό έδωσε την ψυχολογία στους φιλοξενούμενους για να κερδίσουν στο τέλος την ομάδα του Τυρνάβου και να πάρουν την πρόκριση στην επόμενη φάση του θεσμού.

Στο 12ο μόλις λεπτό του αγώνα, ο Ηλίας Μαυρομάτης έκανε μία σέντρα – σουτ και αφού ο πορτιέρο Λεωνίδας Κούτσικος δεν υπολόγισε σωστά με τους συμπαίκτες του, η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα για το 0 – 1.

Πέντε λεπτά μετά, ο Γιάννης Χρηστίδης απάντησε για τους γηπεδούχους, όμως οι αμυντικοί του Ηρακλή «έκοψαν» πάνω στη γραμμή και κράτησαν ανέπαφη την εστία του Χρήστου Μπαταβάνη.

Ότι δεν κατάφερε ο Τύρναβος στη προηγούμενη φάση το κατάφερε ο Ηρακλής Λάρισας. Στο 22ο λεπτό ο Δημήτρης Αποστόλου έκανε μία ωραία ενέργεια από πλάγια θέση και τροφοδότησε τον Φάνη Τσιάτα, όπου ο νεαρός επιθετικός δεν αστόχησε από κοντά και με ιδανικό τελείωμα διπλασίασε τα τέρματα για το σύνολο του Γιάννη Τσακμακίδη.

Στο 36ο λεπτό ο Αντώνης Βούζας απείλησε για τους γηπεδούχους όμως η μπάλα δεν βρήκε στόχο, ενώ την ίδια κατάληξη είχε και το δυνατό σουτ του Δημήτρη Αποστόλου δύο λεπτά αργότερα.

Πριν ολοκληρωθεί το πρώτο μέρος, ο Τύρναβος μείωσε σε 1 – 2, με το σουτ του Δημήτρη Τασιούλη μέσα από την περιοχή αν και ο Χρήστος Μπαταβάνης δεν είχε καλό οπτικό πεδίο για να αποκρούσει την μπάλα.

Με την συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα, ο Αντώνης Βούζας δοκίμασε ένα σουτ από καλή θέση, όμως ο πορτιέρο του Ηρακλή Λάρισας δήλωσε παρόν και αποσόβησε την ευκαιρία για τον σύλλογο του Μίλτου Ζιάκα.

Οι δύο τελευταίες και ουσιαστικές ευκαιρίες του αγώνα ανήκουν στον Τύρναβο. Αρχικά, ο Ανδρέας Καρλιάμπας στο 71ο λεπτό και ο Δημήτρης Τασιούλης στο 88ο λεπτό σημάδεψαν το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Μπαταβάνη κι έτσι ο Ηρακλής Λάρισας κράτησε το σκορ στα χέρια του έως το τέλος και πανηγύρισε την πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου ΕΠΣΛ.

Τέλος, πριν από την έναρξη του αγώνα ο γενικός αρχηγός του Ηρακλή Λάρισας, Γιάννης Βαλαώρας, κατέθεσε μία ανθοδέσμη στο μνημείο που βρίσκεται η προτομή του αείμνηστου Γιώργου Μητσιμπόνα με την παρουσία των παικτών και των δύο ομάδων.

Τύρναβος (Μίλτος Ζιάκας): Κούτσικος, Αϊβάζης, Μπαρούτας, Μητσογιάννης (54′ Τσιρλίδης), Καρλιάμπας, Μανιώτης (23′ Λούγκος), Βούζας, Σβερκούλης, Παπαχρήστος (35′ Τασιούλης), Λίταινας, Χρηστίδης.

Ηρακλής Λάρισας (Γιάννης Τσακμακίδης): Μπαταβάνης, Σάλα, Μπαλαμώτης, Πότσης, Λιάκος, Ντουνούδης, Μπάμης, Ταστεμερίδης, Τσιάτας (63′ Σπανός), Μαυρομάτης (89′ Παπαδάμου), Αποστόλου (90′ Κατσαρός – Βέρρος).