Την… έκπληξη τα Πλατανούλια!

Ο Ηρακλής Πλατανουλίων κοίταξε στα μάτια τον πρωτοπόρο Δολιχιακό και κατάφερε να πάρει μία σημαντική εντός έδρας νίκη, επικρατώντας του με 3 – 1.

Το ξεκίνημα ήταν το καλύτερο δυνατό για τους γηπεδούχους. Διότι με τη συμπλήρωση πέντε λεπτών αγώνα, ο Βάιος Λάζος βρέθηκε σε προφανή θέση για γκολ και με σουτ νίκησε τον αντίπαλο τερματοφύλακα «ανοίγοντας» το σκορ για την ομάδα του.

Ωστόσο η απάντηση των φιλοξενούμενων ήρθε στο πρώτο μέρος. Συγκεκριμένα στο 35ο λεπτό της αναμέτρησης, ο Θανάσης Τζήκας με κεφαλιά, μετά από πλάγιο του Σταύρου Θεοδωράκη, βρήκε δίχτυα, ισοφαρίζοντας σχετικά γρήγορα σε 1 – 1.

Βέβαια ακόμη πιο άμεσο ήταν το… δεύτερο γκολ των Πλατανουλίων. Εφτά λεπτά μετά από την ισοφάριση, ο Τσοπάνογλου ανατράπηκε μέσα στην αντίπαλη περιοχή κερδίζοντας πέναλτι. Ο ίδιος ανέλαβε την εκτέλεση και δεν αστόχησε για το 2 – 1.

Στην «επανάληψη» οι παίκτες του Γιάννη Νινίκη μπήκαν δυνατά αποκτώντας προβάδισμα ασφαλείας. Όταν στο 50΄ο Δημήτρης Καφαντάρης με πλασέ μετά από ωραίο συνδυασμό με τον Σταύρο Γεωργούλα ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3 – 1. Μάλιστα είχαν ευκαιρία και για 4ο γκολ, όμως το σουτ του Κερίμι σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι, με το 3 – 1 να είναι το τελικό σκορ.

Ηρακλής Πλατανουλίων (Γιάννης Νινίκας): Πασάλογλου, Καρκατζιάς, Λάζος Αν., Παπαλέξης, Ζαμπόγιας, Κωστίμπας, Τσάτσος, Λάζος Β. (80′ Κατσής), Γεωργούλας (70′ Άλμπαν), Τσοπάνογλου (60′ Κερίμι), Καφαντάρης.

Δολιχιακός (Αντώνης Παναγιώτου – Στέφανος Σουγλής): Κατοντικίδης, Τριανταφύλλι, Θεοδωράκης Στ., Ντούσκο, Κοντολάρι, Τζήκας, Παπακωνσταντίνου Β., Παναγιώτου, Πουρσανίδης Ν., Σουγλής Στ., Μαρογιάννης.