Την «λύτρωσε» ο Πατσιούρας

Σε ένα παιχνίδι που κύριο χαρακτηριστικό του ήταν η δύναμη και η ένταση η Αναγέννηση Φαρσάλων κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της Ανθούπολης στην έδρα της με σκορ 2 – 1 και έτσι πανηγύρισε την δεύτερη συνεχόμενη νίκη της. Με αυτό το τρίποντο οι κόκκινοι έφτασαν τους 21 βαθμούς και βρίσκονται στην 6η θέση έχοντας και ένα παιχνίδι λιγότερο.

Στα της αναμέτρησης οι γηπεδούχοι ζήτησαν δύο πέναλτι στα πρώτα δέκα λεπτά της αναμέτρησης αρχικά στο 3′ σε μαρκάρισμα πάνω στον Νίκο Παλαμίδα και πέντε λεπτά αργότερα πάνω στον Μαλέσκα όμως ο κ. Γρηγοριάδης και στις δύο περιπτώσεις έδειξε παίζεται.

Το πρώτο τέρμα της αναμέτρησης σημειώθηκε στο 15′ όταν έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Παλαμίδα ο τερματοφύλακας της Ανθούπολης έχασε την μπάλα και ο Γιάννης Αρβανιτοζήσης με κοντινή προβολή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και έγραψε 1-0.

Δέκα λεπτά αργότερα ο Σπανός εκμεταλλεύτηκε το λάθος στην άμυνα της Αναγέννησης και με μακρινό πλασέ νίκησε τον Παλαμίδα ο οποίος είχε κάνει έξοδο και έφερε το παιχνίδι στα ίσια. Το 1 – 1 ήταν το σκορ με το οποίο οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του πρώτου μέρους.

Στο δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι προσπάθησαν από την αρχή να πιέσουν ώστε να ανακτήσουν και πάλι το προβάδισμα και έχασαν τέσσερις συνολικά καλές στιγμές. Αρχικά στο 55′ ο Μαλέσκα με σουτ έπειτα από σέντρα του Πατσιούρα έστειλε την μπάλα άουτ. Ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Κουκουτής βρέθηκε απέναντι από τον Κατή από πλάγια θέση όμως το πλασέ που επιχείρησε έδιωξε ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων.

Στο 65′ ο Κούμρια και στο 75′ ο Παλαμίδας έχασαν σπουδαίες ευκαιρίες με τον Κατή και πάλι να λέει «όχι». Τον «γόρδιο δεσμό» για τους γηπεδούχους «έλυσε» στο 90′ της αναμέτρησης ο Πατσιούρας όταν έπειτα από σέντρα από τα αριστερά ο Κούμρια αρχικά έκανε το σουτ η μπάλα κατέληξε στον Πατσιούρα και αυτός με κοντινό πλασέ νίκησε τον Κατή και έγραψε το τελικό 2 – 1. Στο 90+3 έπειτα από αναταραχή στην περιοχή της Αναγέννησης Φαρσάλων η μπάλα απομακρύνθηκε και οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν φάουλ.

Αυτή η απόφαση ξεσήκωσε θύελλα αντιδράσεων από τους γηπεδούχους και έπειτα από διαμαρτυρία ο Κούμρια είδε την απευθείας κόκκινη κάρτα του Γρηγοριάδη. Οι γηπεδούχοι έχουν πολλά παράπονα από την διαιτησία του κ. Γρηγοριάδη.

Αναγέννηση Φαρσάλων (Νίκος Θεοχαρόπουλος): Παλαμίδας, Σακκάς, Μπουλάρι, Αρβανιτοζήσης, Μουτκανάς (83′ Ζαγκανάς Χρ.), Πατσιούρας, Κουκουτής (65′ Ζαγκανάς Κ.), Μαλέσκα (85′ Θεοχαρόπουλος), Παλαμίδας, Κούμρια

Ανθούπολη (Βαγγέλης Δημόπουλος): Κατής, Τσούτσος, Κυπαρίσης, Σπύρου (65′ Γκουντουμάνης), Χριστιανός, Παυλίδης, Βλησσαρούλης, Καφανέλης (55′ Οικονόμου), Σκορδίλης (75′ Σδρόγκος), Δημόπουλος, Σπανός (λ.τ. Τσότσικας).