Τη κέρδισε και τη προσπέρασε!

Τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη στο πρωτάθλημα της Α΄ΕΠΣΛ σημείωσε ο ΠΟΕ, μιας και επικράτησε με 4 – 0 της Δόξας Αργυροπουλίου στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Οι «κυανόλευκοι» πανηγύρισαν τη σπουδαία εντός έδρας νίκη από το πρώτο μέρος απέναντι στο Αργυροπούλι κι έτσι έφθασαν τους είκοσι εννέα πόντους, με την ομάδα να συνεχίζει τη πορεία της από τη πέμπτη θέση του πίνακα της βαθμολογίας.

Αντίθετα, η Δόξα του Αλέξη Παγκαρλιώτα που επέστρεψε σε γνώριμα λημέρια, μιας και στο παρελθόν έχει δουλέψει στην ομάδα της Ελασσόνας, συνεχίζει στην έβδομη θέση έχοντας μέχρι τώρα, είκοσι οκτώ βαθμούς.

Την αρχή έκανε ο Γελαλής με πλασέ μετά από κάθετη πάσα του Δημήτρη Ματούλα στο 33ο λεπτό, ενώ οκτώ λεπτά αργότερα, ο Ματούλας αυτή τη φορά πέτυχε τέρμα με δυνατό σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή κι έκανε δύο τα τέρματα για τον ΠΟΕ.

Στην επανάληψη τώρα και στο 62ο λεπτό, ο Δημήτρης Ματούλας κατάφερε να «κλέψει» τη μπάλα από τους παίκτες του Αργυροπουλίου και με σουτ από πλεονεκτική θέση για γκολ ανέβασε τον δείκτη του σκορ σε 3 – 0.

Προς το τέλος της αναμέτρησης οι γηπεδούχοι «κλείδωσαν» τη νίκη και πέτυχαν το 4 – 0. Ο Καραμάνος συνδυάστηκε ωραία με τον Παπαχρήστο και ο τελευταίος με σουτ από θέση βολής έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Στέλιου Μπαχτσιβάνου και διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Πάντως, οι φιλοξενούμενοι είχαν σημαντικές στιγμές στο παιχνίδι με τους Δημήτρη Κόκκορα και τον Φουρτούνα, όμως αυτές χάθηκαν και το 4 – 0 ήταν το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση της Ελασσόνας.

ΠΟΕ (Γιώργος Καμάκας): Γούπος, Μπούσιας, Σιαφαρίκας, Περτζιόνι, Λαγός, Συνάπαλος, Γελαλής (74′ Ντούμος), Παναγιώτου (67′ Παπαχρήστος), Μπαρλαγιάννης (59′ Μπούνα), Ματούλας, Κυρίτσης Αθ. (67′ Καραμάνος).

Δόξα Αργυροπουλίου (Αλέξης Παγκαρλιώτας): Μπαχτσιβάνος Αστ., Μπαχτσιβάνος Αστ. (78′ Νιάρχος), Τσένος, Κακαζούκης, Περήφανος, Καφφές, Τσιάγκος (80′ Φουρτούνας), Κόκκορας, Ζάχος, Ραμάι (65′ Ματθαίου), Γκαραγκούνης (46′ Τσινούδης).