Τη νίκη της ημέρας η Λάρισα 2012!

Τη νίκη της ημέρας και της 20ης αγωνιστικής σημείωσε η Λάρισα 2012 στο γήπεδο «Γ. Μητσιμπόνας Β’», όπου κέρδισε με 1 – 0 του Φαλανιακού. «Χρυσός» σκόρερ ο Δημήτρης Κίτσιος στο 77′!

Η νίκη αυτή που ήρθε για το συγκρότημα του Σπύρου Μπέλτσιου, έφερε και τη πρώτη ήττα στο συγκρότημα των Τάσου Μπεριτζά – Μιχάλη Μαλαμά στο φετινό πρωτάθλημα της Α΄τοπικής κατηγορίας.

Ακόμη, με τη νίκη αυτή, η Λάρισα 2012 ξέφυγε από τη τελευταία θέση της βαθμολογίας κι έφθασε τους δέκα εννέα βαθμούς, ενώ ο Φαλανιακός έμεινε στους σαράντα εννέα πόντους μετά το αποτέλεσμα αυτό.

Στο αγωνιστικό κομμάτι και στο 43ο λεπτό, ο Φαλανιακός είχε τριπλή χαμένη ευκαιρία με τους Γιώργο Πανταζή, Σπύρο Ιωαννίδη και Βασίλη Λυγούρα ύστερα από διώξιμο των αμυντικών της Λάρισας 2012 της μπάλας από την άμυνα τους και το 0 – 0 να είναι το σκορ ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος και στο 77ο λεπτό, ο Παναγιώτης Κίτσιος με κάθετη πάσα βρήκε τον αδερφό του, Δημήτρη και ο τελευταίος με πλασέ από θέση βολής κέρδισε τον Σοφοκλή Μπιμπλιτζή για το 1 – 0!

Στη συνέχεια του αγώνα Λάρισα 2012 και Φαλανιακός είχαν τις στιγμές τους για να πετύχουν κάποιο γκολ, με τους γηπεδούχους να μένουν και με δέκα παίκτες στο 84′ μετά την αποβολή του Δημόπουλου με δεύτερη κίτρινη κάρτα, εν τέλει πήραν τη σπουδαία αυτή νίκη αφού το γκολ του Δημήτρη Κίτσιου έδωσε τους τρεις πολύτιμους βαθμούς στη Λάρισα 2012.

Λάρισα 2012 (Σπύρος Μπέλτσιος): Παπαζήσης, Κουκουτσέλος, Πετκολάι, Φλώρος Αντ., Κίτσιος Π., Δημόπουλος, Φλώρος Παν., Κίτσιος Δ., Μπόντε (88′ Καραγιάννης), Βασιλείου (75′ Πάσιος), Τσιάγκος (65′ λ.τ. Βλιώρας).

Φαλανιακός (Τάσος Μπεριτζάς – Μιχάλης Μαλαμάς): Μάλτζιαρης (60′ λ.τ. Μπιμπλιτζής), Μάνικος, Μαχαίρας, Πανταζής Γ., Σούλι (80′ Παππάς), Λυγούρας Β., Λεσάι, Πανταζής Ηλ., Ιωαννίδης (85′ Δημητρέλης), Τσιάκος, Λυγούρας Χρ. (69′ Ακριβόπουλος).