Τη νίκη της ημέρας ο Αετός Μακρυχωρίου!

Μία εντός έδρας σπουδαία νίκη πανηγύρισε ο Αετός Μακρυχωρίου, όπου και κέρδισε στο γήπεδο του τον ΠΟΕ με 2 – 0 στο ντέρμπι της 16ης αγωνιστικής της Α΄τοπικής κατηγορίας.

Οι «κιτρινόμαυροι» του Δημήτρη Καπετανόπουλου ξεπέρασαν το εμπόδιο της ομάδας της Ελασσόνας και του Ζήση Ζιάγκα με δύο γκολ στην επανάληψη και έφθασαν τους είκοσι πέντε πόντους. Ακόμη, η ομάδα του Αετού βρίσκεται τρεις βαθμούς πίσω από τη πρώτη τετράδα του πίνακα της βαθμολογίας.

Αντίθετα, ο ΠΟΕ με την ήττα αυτή παρέμεινε στους είκοσι πέντε βαθμούς και συνεχίζει στη τέταρτη θέση της βαθμολογίας μετά και το πέρας αυτής της αγωνιστικής.

Στο 49ο λεπτό το νέο μεταγραφικό απόκτημα του Αετού Μακρυχωρίου, Γιάννης Κολοβός «σέρβιρε» το γκολ στον Αποστόλη Γκαμπέτα και ο τελευταίος με σουτ κέρδισε τον Γούπο για το 1 – 0.

Οκτώ λεπτά αργότερα, οι ρόλοι των δύο παικτών για τους γηπεδούχους αντιστράφηκαν αφού αυτή τη φορά ο Αποστόλης Γκαμπέτας βρήκε με κάθετη πάσα τον Γιάννη Κολοβό κι εκείνος με σουτ στη κίνηση έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα των φιλοξενουμένων για το 2 – 0 που ήταν και το τελικό σκορ.

Αετός Μακρυχωρίου (Δημήτρης Καπετανόπουλος): Σταμέλος, Σιάτρας, Μπέτσιος, Τσιαντούλης, Πούτας, Αντωνόπουλος (70′ Τζίκα Ίλ.), Καλούσης, Μπόντε, Φουσίκας (60′ Κλούρας), Γκαμπέτας (80′ Τζίκα Ντ.), Κολοβός.

ΠΟΕ (Ζήσης Ζιάγκας): Γούπος, Μπούσιας, Γκαντούνας (69′ Ζηρδέλης), Σουγλής, Λαγός, Συνάπαλος (58′ Σακοράφας), Καλύβας (46′ Μπαρλαγιάννης Ν.), Πετάνι (77′ Κωνσταντινίδης), Κυρίτσης Α., Ματούλας, Καραγκούνης.