Τον κέρδισε και προκρίθηκε στα ημιτελικά!

Τη πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου ΕΠΣΛ και τους «4» πήρε ο Δωτιέας Αγιάς, καθώς κέρδισε τον Κίσσαβο Συκουρίου στο γήπεδο με σκορ, 2 – 1.

Η ομάδα του Δημήτρη Μπουκουβάλα κατάφερε να ξεπεράσει το εμπόδιο του συνόλου των Φερραίου Γιαννακού – Λευτέρη Τέα κι έτσι πήρε το εισιτήριο για τα ημιτελικά του θεσμού.

Στο δεύτερο μέρος και στο 48ο λεπτό, ο Αλέκος Ριζούλης ύστερα από κάθετη πάσα του Γιώργου Τσατσαλίδη έκανε το 1 – 0 με ιδανικό πλασέ κι έβαλε μπροστά τον Δωτιέα στο σκορ.

Η απάντηση από το Συκούριο ήρθε στο 55ο λεπτό. Ο Θανάσης Αργύρης εκτέλεσε φάουλ και ο Νίκος Μάντζιαρης με κοντινή προβολή ύστερα από σύγχυση στην άμυνα της Αγιάς έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Κουτσιρίμπα για το 1 – 1.

Εν τέλει, οι γηπεδούχοι πήραν ξανά το προβάδισμα στο 67ο λεπτό και το 2 – 1 κράτησε μέχρι το τέλος. Ο Γιώργος Τσατσαλίδης εκτέλεσε φάουλ και αφού η μπάλα χτύπησε στο κεφάλι του Στάθη Χριστιανίδη, κατέληξε στα δίχτυα του Βαγγέλη Φαρμάκα με τον αμυντικό των «κιτρινόμαυρων» να στέλνει τη μπάλα άθελα του στο πλεκτό της ομάδας του.

Βέβαια, ο Στάθης Χριστιανίδης έχασε μοναδική ευκαιρία στις καθυστερήσεις του παιχνιδιού για να φέρει το σκορ στα ίσια, όμως δεν τα κατάφερε και ο Δωτιέας Αγιάς προκρίθηκε στους «4» του Κυπέλλου ΕΣΠΛ.

Δωτιέας Αγιάς (Δημήτρης Μπουκουβάλας): Κουτσιρίμπας, Γούτος Ευάγγ., Γούτος Ν., Παππάς, Τσακάλι, Ριζούλης (90’+3′ Μούσιας), Ντελής (67′ Βούζας), Χαλάτσης (82′ Υφαντής), Φλέγγας, Τσατσαλίδης, Μαλάκος (90′ Μπέτσης).

Κίσσαβος Συκουρίου (Φερραίος Γιαννακός – Λευτέρης Τέας): Φαρμάκας, Αγγέλης, Χριστιανίδης, Γκανάτσιος (60′ Παυλόπουλος), Γκαμπέτας, Αργύρης, Τσανάκας, Μάντζιαρης, Τζιούρας (83′ Δίχρης), Πλιάγκας, Πετράκης.