Τον κράτησε στη κορυφή ο Λαζαρίδης!

Χάρη σε τέρμα του Λαζαρίδη στις καθυστερήσεις του αγώνα, ο ΠΟΕ κέρδισε με σκορ 3 – 2 τον Αμπελωνιακό εκτός έδρας και συνεχίζει έτσι στη πρώτη θέση του πίνακα της βαθμολογίας!

Οι «μπλε» του Ζήση Ζιάγκα με τους τρεις βαθμούς της νίκης έφθασαν τους τριάντα βαθμούς και περιμένουν το Κυριακάτικο ματς του Φαλανιακού με τον Ολυμπιακό Αμπελιάς για να δουν τη βαθμολογία μετά και το πέρας της 12ης αγωνιστικής.

Στον αντίποδα, η ομάδα του Νίκου Κακανούλια αν και στάθηκε αξιοπρεπώς στον αγωνιστικό χώρο, δεν κατάφερε να πάρει κάτι θετικό από το παιχνίδι και παρέμεινε στη τελευταία θέση της βαθμολογίας έχοντας πέντε βαθμούς.

Μόλις στο 9ο λεπτό ο Χρήστος Δαλακώνης έβαλε μπροστά τον Αμπελωνιακό στο σκορ και στο 24′ ήρθε η ισοφάριση και το 1 – 1, με τον Αχιλλέα Αλεξόπουλο να σημειώνει άθελα του αυτογκόλ.

Στο 32ο λεπτό ήρθε η ανατροπή του σκορ και το 1 – 2 για τον ΠΟΕ με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Σωτήρη Χάμου και αυτό ήταν το σκορ του πρώτου μέρους.

Στην επανάληψη και στο 53′ ο Δημήτρης Αλεξανδρής πέτυχε το 2 – 2 και έφερε και πάλι το ματς στα ίσια, ενώ το τελικό σκορ κρίθηκε στις καθυστερήσεις με το γκολ του Λαζαρίδη όπου έδωσε και τους βαθμούς της νίκης στην ομάδα της Ελασσόνας!

Αμπελωνιακός (Νίκος Κακανούλιας): Βραζιτίκος, Γκιόνα, Πάνου, Αλεξόπουλος Αχ., Δαλακώνης, Αλεξόπουλος Σ., Βούκιας (65′ Νταλακούρας), Χατζούλης (90′ Μεσημέρης), Κουδέρης, Αλεξανδρής, Κατσής (78′ Κυρίτσης).

ΠΟΕ (Ζήσης Ζιάγκας): Γούπος, Μπούσιας (65′ Μπαρλαγιάννης), Νταμπώσης, Σουγλής, Λαγός, Πετάνι (55′ Λαζαρίδης), Χάμος, Καραγκούνης, Περτζιόνι, Ματούλας, Παναγιώτου (53′ Αθανασούλης).