Τον «τέλειωσε» ο Μιλοσάβλιεβιτς!

Ο Αστέρας Τρίπολης ερχόμενος στη Λάρισα είχε βλέψεις για τη πρώτη εξάδα στη βαθμολογία, όμως ο Ράικο Μιλοσάβλιεβιτς και η παρέα του («βυσσινί») τον «τελείωσαν» με τρία γκολ στο πρώτο ημίχρονο και χατ – τρικ του Σέρβου μεσοεπιθετικού!

Η ΑΕΛ μετά τη «λευκή» ισοπαλία στον Βόλο επέστρεψε στο AEL FC Arena για την 26η και τελευταία αγωνιστική στη κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος και το απόγευμα της Κυριακής (01/03) υποδέχθηκε τον Αστέρα Τρίπολης.

Η πρώτη ουσιαστική ευκαιρία ήταν για τον Αστέρα Τρίπολης στο 4′ με τον πρώην «βυσσινί», Μίλος Ντέλετιτς να πλασάρει και τον Κρίστινσον να μπλοκάρει εύκολα τη μπάλα.

Στη πρώτη της τελική προς το τέρμα η ΑΕΛ «άνοιξε» το σκορ με το πλασέ του Ράντομιρ Μιλοσάβλιεβιτς στο 18ο λεπτό μετά από σέντρα του Μανώλη Μπέρτου στη περιοχή των φιλοξενουμένων!

Πέντε λεπτά μετά το 1 – 0 για την ΑΕΛ, ο Γκάμπριελ Τόρζε εκτέλεσε το φάουλ για τους «βυσσινί», όμως η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από την εστία του Μιχάλη Νεόφυτου.

Στην αμέσως επόμενη φάση και στο 36′ η ομάδα του Μιχάλη Γρηγορίου έκανε δύο τα τέρματα της και πάλι με τον Μιλοσάβλιεβιτς!

Συγκεκριμένα, ο Αμρ Ουάρντα μετά από μία εξαιρετική ατομική ενέργεια τροφοδότησε τη μπάλα στον Ράικο Μιλοσάβλιεβιτς και ο Σέρβος μεσοεπιθετικός σκόραρε για το 2 – 0 με κοντινή προβολή.

Μάλιστα, η ΑΕΛ «τελείωσε» τον Αστέρα Τρίπολης από το πρώτο κιόλας ημίχρονο, καθώς στο 44′ ο Ράικο Μιλοσάβλιεβιτς μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς ανέβασε τον δείκτη του σκορ και παράλληλα πέτυχε χατ – τρικ!

Ο Αμρ Ουάρντα βρήκε και πάλι τον Μιλοσάβλιεβιτς κι εκείνος με πλασέ από θέση βολής κέρδισε εκ νέου τον πορτιέρο του Αστέρα Τρίπολης, Μιχάλη Νεόφυτο για το 3 – 0 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Αστέρας Τρίπολης προσπάθησε να βρει πατήματα στον αγωνιστικό χώρο και να μειώσει στο σκορ, όμως οι παίκτες της ΑΕΛ είχαν εξαιρετική παρουσία στο γήπεδο και είχαν από μακρυά στη περιοχή τους τους παίκτες του Μίλαν Ράσταβατς.

Η πρώτη καλή στιγμή στην επανάληψη έγινε στο 61ο λεπτό, εκεί όπου ο Κώτσιρας κατέβασε τη μπάλα και δοκίμασε ένα δυνατό σουτ και η μπάλα πέρασε έξω από την εστία του Ογκμουντούρ Κρίστινσον.

Ένα λεπτό μετά, ήρθε η σειρά του Αμρ Ουάρντα να απειλήσει με δυνατό σουτ από γύρισμα του Μιλοσάβλιεβιτς μέσα στη περιοχή του Αστέρα Τρίπολης, όμως ο Μιχάλης Νεόφυτος έπεσε και μπλόκαρε τη  μπάλα.

Στο 75ο λεπτό ο Μίλος Ντέλετιτς απείλησε για την ομάδα του Μίλαν Ράσταβατς με απευθείας εκτέλεση φάουλ, όπου η μπάλα δεν βρήκε στόχο και πέρασε άουτ.

Έξι λεπτά αργότερα, ο Βαγγέλης Μόρας «άγγιξε» το γκολ μετά από φάση διαρκείας στη περιοχή του Αστέρα Τρίπολης, εκεί όπου με σουτ σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Μιχάλη Νεόφυτου.

Στη συνέχεια δεν άλλαξε κάτι στο παιχνίδι και η ΑΕΛ «έκλεισε» τις υποχρεώσεις της στη κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος με εντυπωσιακή νίκη απέναντι στον Αστέρα Τρίπολης με σκορ 3 – 0!

ΑΕΛ (Μιχάλης Γρηγορίου): Κρίστινσον, Μιχαήλ, Μόρας, Μούζεκ, Μπέρτος, Αλί Γκαζάλ, Σεσέροβιτς, Ουάρντα, Μιλοσάβλιεβιτς (84′ Μπούστος), Τόρζε (77′ Βινίσιους), Νούνιτς (68′ λ.τ. Παπάζογλου).

Αστέρας Τρίπολης (Μίλαν Ράσταβατς): Νεόφυτος, Κωτσίρας, Ματρικάρντι, Άνχελ (83′ Τασουλής), Πασαλίδης, Βαλιέντε, Φερνάντεζ Μπ., Φερνάντεζ Μ. (58′ Σίτο), Ντέλετιτς, Χαουρέγκι, Κρέσπι (46′ Λουίς Φερνάντεζ).