Τον υποχρέωσε στην πρώτη του ήττα!

Στη πρώτη τους φετινή ήττα υποχρέωσαν την ομάδα του Μαυροβουνίου, οι Αμπελόκηποι, κερδίζοντας τους από το πρώτο κιόλας μέρος με 2 – 1, παιχνίδι που έλαβε χώρα στο πλαίσιο της 8ης Αγωνιστικής της Α΄1 ΕΠΣ Λάρισας. Το παιχνίδι «στιγματίστηκε» από επεισόδια στο δεύτερο μέρος.

Πολύ σημαντική κρίνεται αυτήν η νίκη για την ομάδα των Αμπελοκήπων, που έφτασε πλέον τους οκτώ βαθμούς στον βαθμολογικό πίνακα της Α΄1 ΕΠΣ Λάρισας, «ξεφεύγοντας» από την… ουρά της βαθμολογίας. Στον αντίποδα, η ομάδα του Μαυροβουνίου έχασε την επαφή με τη κορυφή για τα καλά, μένοντας στους 14 βαθμούς έπειτα από την πρώτή της ήττα στη σεζόν.

Τρία γκολ είχε η αναμέτρηση στα Ταμπάκικα και όλα τους στο πρώτο μέρος. Το σκορ για τους γηπεδούχους άνοιξε μόλις στο πρώτο λεπτό της συνάντησης ο Μπόλος με σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή, με τον Γιώργο Λεσάι να παίρνει τη σκυτάλη στο 13′ και με σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή, πέτυχε το 2 – 0 των γηπεδούχων.

Λίγα λεπτά αργότερα (20′) ο Δημήτρης Πεζής με κεφαλιά, μείωσε σε 2 – 1, που έμελλε να είναι και το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

Αξίζει να σημειωθεί πως στο 60′ αποβλήθηκε από τον κ. Κουκούλη ο προπονητής του Μαυροβουνίου, Λάζαρος Αγγλόπουλος, ενώ στο 65ο λεπτό της αναμέτρησης, το παιχνίδι διακόπηκε για περίπου δέκα λεπτά, καθώς δημιουργήθηκε σύρραξη στη κερκίδα με τους Λένα και Άντι Δόνο να αποβάλλονται από τον πάγκο των γηπεδούχων από τον κ. Κουκούλη.

Οι άνθρωποι του Μαυροβουνίου διαμαρτύρονται έντονα προς το πρόσωπο του κ. Κουκούλη για τη στιγμή όπου δημιουργήθηκε η φασαρία, καθώς δεν απέβαλλε τους βασικούς ποδοσφαιριστές που ενεπλάκησαν στη σύρραξη στη κερκίδα και απέβαλλε εν τέλει δύο παίκτες από τον πάγκο της γηπεδούχου ομάδας.

Α.Ο. Αμπελοκήπων (Ζήσης Χολέβας): Φραχόλι Κλ., Δόνος Λ., Καραούλης, Καραγιάννης, Δούκας, Σούμπασης, Χίσα Μπ., Μάτα (80′ Μπονόμι), Λεσάι, Μπόλος (90’+2′ Τσαούσης), Χίσα Τσ. (46′ Βεργής).

Α.Ο. Μαυροβουνίου (Λάζαρος Αγγλόπουλος): Καραποστόλης, Μπάγκας Δ., Σάπιος, Μαντζαφούλης, Σιδέρης, Κολιοφούτης, Ακριβόπουλος, Τριάντης, Πεζής, Ξεζόνατος (65′ Μπατζέλας), Χατζής.