Τους… Ξέρρανε!

Τη χαρά της νίκης μετά από δύο σερι εκτός έδρας ισοπαλίες, γεύτηκε η ομάδα της Λάρισα 2012, επικρατώντας του Δωτιέα Αγιάς στο γήπεδο της Ραχούλας με 2 – 0. Από ένα τέρμα σε κάθε τέλος και αρχή ημιχρόνου για τους «βιόλα», με τον Γιώργο Λιάπη να κερδίζει την πρώην του ομάδα.

27 έκανε τους βαθμούς της, η Λάρισα 2012, φτάνοντας στην 8η θέση του βαθμολογικού πίνακα της Α΄ΕΠΣ Λάρισας, αφήνοντας τον Δωτιέα Αγιάς στους 26 μία θέση χαμηλότερα.

Η Λάρισα 2012 πριν πάρει το προβάδισμα στο σκορ έστειλε την προειδοποοιητική της βολή. Στο 40′ σε σουτ του Δημήτρη Κίτσιου η μπάλα βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Κουτσιρίμπα, με τον Γιώργο Ξέρα, τρία λεπτά αργότερα να σημαδεύει σωστά.

Ήταν το 43ο λεπτό της αναμέτρησης όταν ο Γιώργος Ξέρρας με πλασέ μέσα από τη περιοχή μετά από πάσα του Δημήτρη Κίτσιου, κέρδισε τον πορτιέρο του Δωτιέα, βάζοντας σε θέση οδηγού πριν την ανάπαυλα του ημιχρόνου, την ομάδα του Γιώργου Λιάπη.

Στην επανάληψη και στο 51′ ο ίδιος ποδοσφαιριστές φρόντισε να «διπλασιάσει» τα τέρματα της Λάρισα 2012, αφού με πλασέ στη κίνηση μετά από ωραίο συνδυασμό των Τσιάκου και Κίτσιου, ο τελικός αποδέκτης της μπάλας, Ξέρρας, πλάσαρε σωστά για το τελικό 2 – 0.

Ο Δωτιέας στον εναπομείναντα χρόνο του δευτέρου μέρους προσπάθησε να μπει και πάλι στο ματς, όμως είδε τις δύο προσπάθειες του Γιώργου Τσατσαλίδη, να παιρνούν ανεκμετάλλευτες και το 2 – 0 να είναι το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

Λάρισα 2012 (Γιώργος Λιάπης): Παπαϊωάννου, Φλώρος Αντ. (83′ Μανακούσιος), Κίτσιος Π., Μολάς, Πρίφτης, Φλώρος Βασ., Φλώρος Παντ. (80′ Σελήνης), Κίτσιος Δ. (85′ Θέμελης), Τσιάκος, Μπόντε, Ξέρρας (65′ λ.τ. Μπέης).

Δωτιέας Αγιάς (Δημήτρης Μπουκουβάλας): Κουτσιρίμπας, Γούτος Ευάγγ., Γούτος Ν., Μπέτσιος (60′ Φλέγγας), Τσακάλι (70′ λ.τ. Ντελής), Ριζούλης, Υφαντής (30′ Χαλάτσης), Ντακούλας, Τσατσαλίδης, Μαλάκος, Βούζας (75′ Τσιρογιάννης).