Τους (Χ)άλασε το γήπεδο…

Σε έναν κακό αγωνιστικό χώρο και με τη παρουσία του δυνατού αέρα στο γήπεδο της Αγιάς, Δωτιέας και Σμόλικας Φαλάνης ήρθαν ισόπαλοι με σκορ 1 – 1, με το παιχνίδι αυτό να «κλείνει» και τη 16η στροφή στο πρωτάθλημα της Α΄ΕΠΣΛ!

Οι δύο σύλλογοι αναμετρήθηκαν σήμερα το μεσημέρι στο γήπεδο της Αγιάς, λόγω του ότι ο αγώνας του περασμένου Σαββάτου είχε αναβληθεί λόγω ακαταλληλότητας του γηπέδου , με αυτό να είναι και το μοναδικό όπου αναβλήθηκε από την 16η αγωνιστική της «μεγάλης» τοπικής κατηγορίας.

Έτσι, με το σημερινό βαθμό της ισοπαλίας, ο Δωτιέας Αγιάς έχοντας τον Δημήτρη Μπουκουβάλα στο ντεμπούτο του στο πάγκο του συλλόγου έφθασε τους είκοσι τρεις βαθμούς και βρίσκεται στην έβδομη θέση της βαθμολογίας με τους ΠΟΕ και Δήμητρα Γιάννουλης.

Αντίθετα, με αυτό τον βαθμό οι «πράσινοι» του Χρήστου Χατζηλιάδη έφθασαν τους είκοσι οκτώ πόντους και βρίσκονται μόνοι τους στη τρίτη θέση του πίνακα της βαθμολογίας ύστερα από το πέρας αυτής της αγωνιστικής.

Στο αγωνιστικό κομμάτι τώρα, λίγο πριν οδηγηθούν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου, ο Νίκος Υφαντής με απευθείας εκτέλεση φάουλ έβαλε μπροστά τον Δωτιέα στο σκορ γράφοντας το 1 – 0.

Στην επανάληψη τώρα και στο 55ο λεπτό, ο Σμόλικας Φαλάνης πέτυχε την ισοφάριση του σκορ και το 1 – 1. Ο Τσιρογιάννης έκανε τη σέντρα από τα δεξιά και ο Κουτσιρίμπας έκανε την έξοδο όμως δεν κατάφερε να διώξει τη μπάλα μακρυά με αποτέλεσμα ο Σάκης Λιούσκας να πλασάρει μέσα από τη περιοχή των γηπεδούχων και να στείλει τη μπάλα στο πλεκτό του Δωτιέα για το 1 – 1.

Έπειτα από την ισοφάριση του σκορ, κυριάρχησαν οι σκληρές μονομαχίες στο χώρο του κέντρου ανάμεσα στους παίκτες των δύο ομάδων με αποτέλεσμα ο κ. Μπουρουτζίκας να δείχνει τη κίτρινη κάρτα σε τέσσερις παίκτες του Σμόλικα και τρεις ποδοσφαιριστές του Δωτιέα Αγιάς. Αυτό το σκορ λοιπόν έμεινε μέχρι και το τελευταίο σφύριγμα του ρέφερι και οι δύο ομάδες πήραν από ένα βαθμό.

Δωτιέας Αγιάς (Δημήτρης Μπουκουβάλας): Κουτσιρίμπας, Γούτος Ευάγγ., Μπέτσιος (46′ Γούτος Ν.), Τσακάλι, Σούλι (53′ λ.τ. Ντελής), Ντακούλας, Φλέγγας (70′ Σβερκούλης), Υφαντής, Βούζας, Τσατσαλίδης, Ριζούλης (60′ Παππάς).

Σμόλικας Φαλάνης (Χρήστος Χατζηλιάδης): Καραναστάσης, Τσιρογιάννης (90+4′ Τεκέδης), Σκούπρας, Κολοβός, Τανάγιας Χρ., Βενέτης, Λιούσκας, Μπαλαμώτης, Τάχας (87′ Ζιώγας), Κατσαρός (74′ Γάλλος), Κακαβίτσης.