Του έδωσε τον βαθμό ο Μπλέντι!

Χωρίς νικητή έληξε η αναμέτρηση στην Αμυγδαλέα, εκεί όπου σήμερα το μεσημέρι ο Αετός υποδέχθηκε τον Φαλανιακό στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α΄ΕΠΣΛ!

Το παιχνίδι στην Αμυγδαλέα έληξε με σκορ 1 – 1 και ήταν το μοναδικό ματς που διεξήχθη σήμερα, με τα υπόλοιπα παιχνίδια να διεξάγονται αύριο το μεσημέρι.

Με το σημερινό βαθμό το σύνολο του Δημήτρη Καπετανόπουλου έφθασε τους τριάντα πέντε πόντους, ενώ από την άλλη, η ομάδα των Τάσου Μπεριτζά – Μιχάλη Μαλαμά έφθασε τους είκοσι ένα πόντους έπειτα και από αυτή τη στροφή του πρωταθλήματος.

Στο αγωνιστικό κομμάτι τώρα και στο 13ο λεπτό, ο Θάνος Ντιντής με όμορφο σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή κέρδισε τον Δημήτρη Βάιο και έστειλε τη μπάλα «ανοίγοντας» το σκορ στην αναμέτρηση.

Πέντε λεπτά μετά, ο Φαλανιακός έφθασε κοντά στο γκολ, όμως η κεφαλιά «ψαράκι» του Χρήστου Λυγούρα από τη σέντρα του Κώστα Μαχαίρα δεν βρήκε στόχο και πέρασε ελάχιστα έξω από την εστία του Αντώνη Κωνσταντίνου.

Στο 35ο λεπτό τώρα του αγώνα, είχαμε νέα σημαντική ευκαιρία για τον Φαλανιακό. Ο Γιώργος Λεσάι σούταρε από θέση βολής, ο Αντώνης Κωνσταντίνου απέκρουσε αρχικά και με κοντινή προβολή του Σπύρου Ιωαννίδη η μπάλα κατευθύνονταν προς τα δίχτυα, όμως οι αμυντικοί του Αετού κατάφεραν να διώξουν όπως – όπως τη τελευταία στιγμή πάνω στη γραμμή, κρατώντας έτσι και το μηδέν για τους γηπεδούχους.

Στην επανάληψη του παιχνιδιού και στο 62ο λεπτό, ο Αετός Αμυγδαλέας έμεινε με παίκτη λιγότερο, καθώς η κ. Τσιοφλίκη απέβαλλε με δεύτερη κίτρινη κάρτα τον Κυριακόπουλο. Βέβαια, οι γηπεδούχοι αναφέρουν πως στη φάση αυτή θα έπρεπε να αποβληθεί και ο πορτιέρο του Φαλανιακού, Μάκης Γεωργούλας για μεταξύ τους αψυμαχία με τον νεαρό επιθετικό του Αετού.

Οκτώ λεπτά αργότερα, ο Σπύρος Ιωαννίδης απείλησε ξανά για τους «κιτρινόμαυρους» και είδε τη μπάλα να σταματά στο κάθετο δοκάρι της εστίας των γηπεδούχων έπειτα και από την αρχική απόκρουση του Αντώνη Κωνσταντίνου.

Εν τέλει, ο Φαλανιακός κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσια λίγο πριν το φινάλε και στο 87ο λεπτό. Ένας παλιός γνώριμος της Αμυγδαλέας, ο Μιχάλης Δημητρέλης, εκτέλεσε κόρνερ και με κεφαλιά ο Μπλέντι κέρδισε τον πορτιέρο, Αντώνη Κωνσταντίνου πραγματοποιώντας το 1 – 1, με αυτό να είναι και το τελικό σκορ.

Αετός Αμυγδαλέας (Δημήτρης Καπετανόπουλος): Κωνσταντίνου, Κορλός, Περδίκης (70′ Τιούτιος), Ευαγγελούλης, Αμπατζίδης, Αντωνόπουλος, Κλούρας, Ντιντής, Παραφέστας, Καρβούνης (89′ Σάρα), Γαρυφαλλόπουλος (53′ Κυριακόπουλος).

Φαλανιακός (Τάσος Μπεριτζάς – Μιχάλης Μαλαμάς): Γεωργούλας, Μαχαίρας, Βαρσάμης, Κολοβός, Σουλιώτης (72′ Λυγούρας Β.), Μπλέντι, Πανταζής Γ., Λεσάι, Ιωαννίδης, Δημητρέλης, Λυγούρας Χρ.