Του «πάνε» τα εκτός του Πύρρου

Τη δεύτερη του νίκη στην Α΄1 ΕΠΣ Λάρισας πέτυχε ο Πύρρος Βορειοηπειρωτών Λάρισας, κερδίζοντας με το ίδιο σκορ με το οποίο μια εβδομάδα νωρίτερα, ηττήθηκε στην έδρα του από τα Βούναινα. 0 – 3. Όπως και η πρώτη έτσι και η δεύτερη νίκη, σημειώθηκε εκτός έδρας για το συγκρότημα του Κώστα Βασίλη.

Έξι έκανε τους βαθμούς της, η ομάδα του Πύρρου, αφήνοντας τη Νεάπολη με τις… αναμνήσεις του 3 – 0 επί του Φιλοκτήτη Μελιβοίας, παρά το ότι πάλεψε και στο σημερινό παιχνίδι, δίχως να πάρει έστω τον βαθμό της ισοπαλίας.

Οι φιλοξενούμενοι στο 19ο λεπτό κέρδισαν πέναλτι σε ανατροπή του Μούρι από τον Μανδραβέλη. Την εκτέλεση ανέλαβε να μετουσιώσει σε τέρμα ο Νικούλης, που δεν αστόχησε ένα λεπτό αργότερα, ανοίγοντας το σκορ στην αναμέτρηση.

Στο 40’ο Μούρι κέρδισε και πάλι πέναλτι. Αυτήν την φορά την παράβαση εντός της μεγάλης περιοχής έκανε ο Χρήστος Μέκρας, με τον κ. Νίτσα να στέλνει τον Κλάους Μούρι στην άσπρη «βούλα» του πέναλτι. Αυτήν την φορά όμως ο Παπαναστασίου έπεσε στην σωστή, αριστερή του, γωνία και με δεύτερη προσπάθεια και προτού η μπάλα περάσει τη γραμμή, μπλόκαρε τη μπάλα.

Ένα λεπτό αργότερα και έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Σάρρα από τα δεξιά, η κεφαλιά προς τα πίσω του Γιώργου Βάρσου ήταν ικανή να δώσει τέτοια τροχιά, ούτως ώστε η μπάλα να καταλήξει στην απέναντι διαγώνια γωνία του Παπαναστασίου για το 0 – 2.

Στην επανάληψη το τελικό σκορ διαμόρφωσε στο 87′ ο Κάτσας, ο οποίος κέρδισε κόντρες έξω από τη μεγάλη περιοχή των γηπεδούχων και με σουτ από τα όρια της μεγάλης περιοχής, έγραψε το τελικό 0 – 3.

Α.Ο. Νεάπολης: Παπαναστασίου, Συγκούνας, Τασούλης, Μέκρας Χρ., Μέκρας Γ., Μπούνα, Μανώλης, Μπουχλαριώτης (78′ Μητσιάκος), Μανδραβέλης, Δεσπόπουλος (64′ Γαρυφαλλόπουλος), Μπαλαούρας (81′ Ζήγρας).

Πύρρος Βορειοηπειρωτών Λάρισας (Κώστας Βασίλης): Κουσιάς, Λίτσα, Παύλου, Μάρης, Κάτσης, Τσόγκας, Σάρρα (67′ Φραχόλι), Βελλής (44′ Κάτσας), Μούρι, Νικούλης (48′ Νικούλης), Βάρσος (64′ Λεσάι).