Το έκρινε ο Πετράκης στο ντεμπούτο του!

Με χαμόγελα μπήκε το 2019 για τον Σμόλικα Φαλάνης, καθώς οι «πράσινοι» με σκορ 1 – 0 ξεπέρασαν το εμπόδιο του Δαμασιακού στο γήπεδο της Φαλάνης στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής της Α΄ΕΠΣΛ!

Ο Σμόλικας αγωνίζονταν για πρώτη φορά στο νέο έτος, καθώς το περασμένο Σαββατοκύριακο πήρε τη νίκη άνευ αγώνος με το Συκούριο και κέρδισε τον Δαμασιακό, φθάνοντας τους τριάντα τρεις πόντους.

Αντίθετα, το σύνολο του Χρήστου Λόλα που κάνει τη δική του προσπάθεια για παραμονή στη κατηγορία, δεν αποκόμισε κάτι θετικό από το ματς της Φαλάνης και έμεινε στους δέκα τέσσερις βαθμούς.

Το ματς κρίθηκε στο γκολ και οι «πράσινοι» του Βασίλη Μπακογιάννη ευτύχησαν να μπουν μπροστά στο σκορ με το τέρμα του Μάνου Πετράκη, πρώτο για τον υψηλόσωμο φορ στο ντεμπούτο του με τον Σμόλικα στο 38ο λεπτό με πλασέ ύστερα από πάσα και όμορφη ατομική ενέργεια του Βασίλη Σπανού. και αυτό ήταν το σκορ ημιχρόνου.

Στην επανάληψη αμφότερες οι δύο ομάδες προσπάθησαν να φθάσουν στα αντίπαλα καρέ και να πετύχουν κάποιο γκολ, με τους Γιώργο Μάτο, Μάνο Πετράκη, Βασίλη Σπανό και Κωνσταντίνο Μακρή και για τον Δαμασιακό με τον Μιχάλη Γκαντρή, όμως δεν τα κατάφεραν και το 1 – 0 για τον Σμόλικα Φαλάνης έμεινε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του κ. Καραγιάννη.

Σμόλικας Φαλάνης (Βασίλης Μπακογιάννης): Γραβάνης, Τσιρογιάννης, Γκατζιούρας, Σκούπρας, Καρέντζος (65′ Μακρής), Μολάς, Γκατζούλης, Μάτος (85′ Βάνης), Σπανός, Πετράκης, Κακαζούκης.

Δαμασιακός (Χρήστος Λόλας): Βλιώρας, Γεωγατζιάς, Αμπατζίδης, Ιωαννίδης, Ντόκος, Μπακαΐμης (70′ Τιούτιος), Μουσιάρης, Δούκας (82′ Λέτσιος Άγγ.), Νάτσης (46′ λ.τ. Τσιάλτας), Λούτσος, Γκαντρής.