Το έκρινε ο Τζέφρι Σινάν!

Μία πολύ σημαντική νίκη στο εξ΄αναβολής παιχνίδι με την Ανάβρα σημείωσε ο Σ.Σ. Ραψάνης, όπου επικράτησε της Προοδευτικής με 1 – 0 χάρη στο τέρμα του Τζέφρι Σινάν λίγο πριν εκπνεύσει το πρώτο ημίχρονο.

Το σύνολο του Βασίλη Καψούρη πέτυχε μία σπουδαία νίκη στο φετινό πρωτάθλημα του 3ου ομίλου της Β΄ΕΠΣΛ, όπου και κέρδισε τη πρωτοπόρο του πρωταθλήματος, Ανάβρα. Έτσι, έφθασε τους είκοσι εννέα βαθμούς και αναρριχήθηκε στη τέταρτη θέση του πίνακα της βαθμολογίας.

Αντίθετα, οι «βυσσινί» του Γιώργου Λυκοκώστα προσπάθησαν σήμερα για το θετικό αποτέλεσμα και τη νίκη, έχοντας και δύο δοκάρια των Κορδαλή και Καραντώνη, όμως αυτό δεν ήρθε και η ομάδα συνεχίζει στη πρώτη θέση της βαθμολογίας έχοντας τριάντα οκτώ πόντους έπειτα από το πέρας της 16ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Στο 20ο λεπτό του αγώνα, ο Άγγελος Κορδαλής σούταρε από πλεονεκτική θέση για γκολ, όμως η μπάλα δεν του έκανε το χατήρι και σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Κοτσιανούλη.

Η απάντηση από τον Σ.Σ. Ραψάνης ήρθε στο 43ο λεπτό με γκολ! Ο Τζέφρι Σινάν μπήκε μέσα στη περιοχή της Ανάβρας και με ένα ωραίο σουτ έβαλε μπροστά τους γηπεδούχους στο σκορ.

Στην επανάληψη τώρα και στο 57ο λεπτό, ο Γιώργος Καραντώνης σούταρε από θέση βολής και η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας των γηπεδούχων, με τους φιλοξενούμενους να φθάνουν κοντά στην ισοφάριση του σκορ.

Οι αριθμητικές ισορροπίες στις δύο ομάδες άλλαξαν στο 64ο λεπτό. Και αυτό διότι, ο Κριστιάν Μπίμπα αντίκρισε την απευθείας κόκκινη κάρτα από τον κ. Βασιλό για εξύβριση αντιπάλου.

Βέβαια, τίποτε δεν άλλαξε στη συνέχεια του αγώνα και οι γηπεδούχοι ενώ είχαν από τη πλευρά τους ευκαιρίες με τους Σινάν και Κατσαμάκα κράτησαν το υπέρ τους σκορ, ενώ αντίθετα, οι φιλοξενούμενοι απείλησαν με τους Καραντώνη και Κορδαλή, με το 1 – 0 ωστόσο να είναι και το τελικό σκορ.

Σ.Σ. Ραψάνης (Βασίλης Καψούρης): Κοτσιανούλης, Ιωάννου, Λιάμης, Κυριάκου, Δικόπουλος, Γκαραγκούνης Γ., Κούμε, Μπίμπα, Νταμπαλέτσιος (87′ Μακεδόνας), Σινάν, Κατσαμάκας.

Προοδευτική Ανάβρας (Γιώργος Λυκοκώστας): Ξύτσας, Μαρκολέφας (83′ Γεννητσεφτσής), Μπούρας, Τζιάφος, Ντόντος, Τσαγκαλάς (69′ Κιούσης), Καραντώνης, Γιαννουλέας, Κορδαλής, Γκαραλιάκος, Αποστόλου (81′ Κόγιος).