Το έσωσε ο Νεμπεγλέρας…

Τη πρώτη του ήττα στο φετινό πρωτάθλημα της Α΄τοπικής κατηγορίας απέφυγε σήμερα το απόγευμα ο Αχιλλέας Φαρσάλων, καθώς πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας απέναντι στο Βλαχογιάννι στο τελευταίο κυριολεκτικά λεπτό της αναμέτρησης.

Το τελικό σκορ 2 – 2 δίνει από ένα βαθμό στους δύο συλλόγους, με τη Δόξα να φθάνει τους έντεκα βαθμούς και τον Αχιλλέα από την άλλη τους δέκα επτά πόντους μετά και το πέρας της έβδομης αγωνιστικής.

Ο Αχιλλέας Φαρσάλων κατάφερε να μπει μπροστά στο σκορ μόλις στο 10ο λεπτό, όταν ο Νίκος Βούλγαρης σούταρε από πλάγια θέση και με ένα διαγώνιο δυνατό σουτ, κέρδισε τον Κωνσταντίνο Μπρέλλα για το 1 – 0.

Η απάντηση από τη Δόξα ήρθε στο 47ο λεπτό του παιχνιδιού, όταν ο Δημήτρης Τόλιος κέρδισε πέναλτι μετά από απόφαση του κ. Τζήλου και ο ίδιος από τα έντεκα βήματα δεν αστόχησε, φέρνοντας το ματς στα ίσια.

Μάλιστα, η ομάδα του Νίκου Φακίτσα πέτυχε την ολική ανατροπή του σκορ, αφού στο 73ο λεπτό ο Δημήτρης Τόλιος με γυριστό σουτ και μετά από τη σέντρα του Βαγγέλη Ζηρδέλη πέτυχε το 2 – 1, αλλά παράλληλα βρήκε δίχτυα για δεύτερη φορά στη σημερινή αναμέτρηση.

Κι εκεί όπου όλα έδειχναν πως το Βλαχογιάννι θα πανηγυρίσει μία σπουδαία εντός έδρας νίκη, η εμπειρία του Κώστα Νεμπεγλέρα «μίλησε» στο τέλος, καθώς με δικό του τέρμα ο Αχιλλέας πέτυχε το 2 – 2, που ήταν το τελικό σκορ, αλλά παράλληλα απέφυγε και την πρώτη ήττα στο πρωτάθλημα της «μεγάλης» τοπικής κατηγορίας!

Δόξα Βλαχογιαννίου (Νίκος Φακίτσας): Μπρέλλας, Γεωργατζιάς, Βάλλας, Σουφχάρας, Ιωαννίδης, Μήσιος Ν., Αλεξίου (70′ Γκουρομπίνος), Αθανασούλης, Ζηρδέλης, Κοντοθανάσης Δ., Τόλιος (75′ Λιόλιος).

Αχιλλέας Φαρσάλων (Τάκης Παραφέστας): Ντάλλας, Περήφανος, Κακαζούκης, Κουμπούρας, Οικονόμου, Νεμπεγλέρας, Τλούπας (65′ Μανιώτης), Μεζίνι, Ρέψης (75′ Σβερκούλης), Βούλγαρης (25′ λ.τ. Λόλας), Παλάσκας.