Το έχασε στο τέλος!

Ο ΓΣΛ Φάρος ήταν ανταγωνιστικός, όμως ο Προμηθέας εκμεταλλεύτηκε την ποιότητά του και έφυγε με το διπλό από την Λάρισα (89-81). Σούπερ η τετράδα των Γκίκα, Φαγέ, Σαλούστρου και Μιλόσεβιτς για την ομάδα του Μάκη Γιατρά.

Σε ένα παιχνίδι με γρήγορο τέμπο, ο ΓΣΛ Φάρος έβαλε… δύσκολα στον Προμηθέα και κυνήγησε τη νίκη, ωστόσο η ομάδα του Μάκη Γιατρά ήταν πιο ψύχραιμη στα τελευταία λεπτά, κυριάρχησε στη τέταρτη περίοδο και έφτασε στην 9η φετινή της νίκη (89-81). Εξαιρετική εμφάνιση από τους Νίκο Γκίκα (11 πόντοι, 10 ασίστ), Μο Φαγέ (16 πόντοι, 4 ριμπάουντ), Χρήστο Σαλούστρο (18 πόντοι, 6 ριμπάουντ) και Μίλαν Μιλόσεβιτς (12 πόντοι, 7 ριμπάουντ) , δεν έφτασε ο Νώντας Παπαντωνίου (21 πόντοι, 6 ασίστ) για τους Λαρισαίους, που έπεσαν στο 5-10.

Ο Προμηθέας μπήκε πιο δυνατά στην αναμέτρηση και προηγήθηκε με 8-3 στο 3ο λεπτό, όμως οι γηπεδούχοι ανέβασαν «στροφές» και πήραν το προβάδισμα (13-10, 6′). Η ομάδα της Πάτρας ισοφάρισε λίγο αργότερα (21-21, 8′), με το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει σε απόλυτη ισορροπία (25-25).

Στο ίδιο μοτίβο κύλησε και η δεύτερη περίοδος της αναμέτρησης. Ο ΓΣΛ Φάρος πήρε προβάδισμα πέντε πόντων (32-27, 12′), ωστόσο ο Προμηθέας δεν επέτρεψε στην ομάδα του Θανάση Σκουρτόπουλου να ξεφύγει. Οι Πατρινοί ισοφάρισαν άμεσα (32-32, 15′) και το πρώτο μέρος έκλεισε με τις δύο ομάδες ισόπαλες (45-45).

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν εντυπωσιακά στο τρίτο δεκάλεπτο και προηγήθηκαν με 61-54, μετά από ένα επιμέρους 17-9 (26′). Η ομάδα του Μάκη Γιατρά απάντησε με δικό της σερί και μείωσε στον πόντο (62-61, 29′), όμως ο ΓΣΛ Φάρος έκλεισε την τρίτη περίοδο στο +3 (64-61).

Οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που πρωταγωνίστησαν στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου, καταφέρνοντας μάλιστα να ξεφύγουν με πέντε (70-65) στο 32ο λεπτό. Το +5 έγινε +8 (80-72) στο 36′ και +9 (85-76) στο 38ο λεπτό, με τον Προμηθέα να «κλειδώνει» τη νίκη και να φτάνει στο 9-6 με το τελικό 89-81.

Τα δεκάλεπτα: 25 – 25, 45 – 45, 64 – 61, 81 – 89.

ΓΣΛ/Φάρος: Μπάντερ 8, Μαραγκός 6, Μουράτος 7, Σάφτενααρ 17, Παπαντωνίου 21, Παπαμακάριος, Διαμαντάκος, Βαβάτσικος 8, Φένερ 10, Κίλι 2, Μπάλογκαν 2

Προμηθέας: Λίποβι 2, Σαλούστρος 18, Χολ 11, Έλις 4, Μιλόσεβιτς 12, Τουτζιαράκης 12, Σκουφής, Γκίκας 11, Φαγιέ 16, Δημακός 3, Μιούρεϊ