Το απόλυτο και κορυφή για τον Αμπελωνιακό!

Το απόλυτο σε δύο παιχνίδια έχει ο Αμπελωνιακός, καθώς κέρδισε τον Φιλοκτήτη Μελιβοίας σήμερα το απόγευμα στο γήπεδο του και σε συνδυασμό με τα υπόλοιπα αποτελέσματα, εκείνος απολαμβάνει τη μοναξιά στη πρώτη θέση της βαθμολογίας!

Δύο νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια έχει το σύνολο του Γιάννη Αλεξούλη και αυτό του φέρνει ως αποτέλεσμα να βρίσκεται στη πρώτη θέση με έξι βαθμούς. Από την άλλη, η ομάδα του Νίκου Ανδρέου δεν έχει πάρει ακόμη κάποιο βαθμό κι έτσι βρίσκεται στη τελευταία θέση. Ωστόσο, ακόμη είναι πολύ νωρίς και δεν μπορούμε να έχουμε χρήσιμα συμπεράσματα ενόψει και της συνέχειας του πρωταθλήματος.

Στα του αγώνα τώρα, στο 27ο λεπτό ο Φιλοκτήτης Μελιβοίας κέρδισε πέναλτι με πρωταγωνιστή τον Άρη Καπετάνιο που ανέλαβε την εκτέλεση όμως αστόχησε στέλνοντας τη μπάλα άουτ. Μάλιστα, το κέρδισε ο ίδιος από τον Χρήστο Δαλακώνη.

Ο Αμπελωνιακός τώρα, ισοφάρισε στις ευκαιρίες στο 33ο λεπτό, όταν από εκτέλεση κόρνερ, ο Σπύρος Βούκιας βρέθηκε στη πορεία της μπάλας και την έστειλε στη ρίζα του δοκαριού των φιλοξενουμένων.

Έξι λεπτά αργότερα, ο Άρης Καπετάνιος βρέθηκε ολομόναχος απέναντι στον Μπάμπη Βραζιτίκο, όμως το πλασέ του έμπειρου επιθετικού ήταν αδύναμο κι έτσι ο νεαρός πορτιέρο έπεσε και μάζεψε τη μπάλα.

Στην επανάληψη και στο 78ο λεπτό, οι γηπεδούχοι μπήκαν μπροστά στο προβάδισμα, σημειώνοντας το 1 – 0. Ο Βαγγέλης Χατζούλης βρήκε όμορφα τον Ψύρρα και ο τελευταίος «ψηλοκρέμασε» τον Κοσμά από θέση βολής, γράφοντας έτσι και το 1 – 0.

Μάλιστα, το σύνολο του Γιάννη Αλεξούλη πέτυχε και το 2 – 0 λίγο πριν τελειώσει το ματς, με σκόρερ αυτή τη φορά τον Νταφούλη, που χρίστηκε σκόρερ με τη πρώτη επαφή  μετά την είσοδο του στο παιχνίδι ως αλλαγή.

Αμπελωνιακός (Γιάννης Αλεξούλης): Βραζιτίκος, Κωτούλας, Αλεξόπουλος, Μαυρίδης, Δαλακώνης, Ελευθέρογλου (90′ Νταφούλης), Χατζούλης, Τσετιροκλής, Ψύρρας (88′ Χότζα), Καρυπίδης (46′ Πατρίκου), Βούκιας (79′ Μεσημέρης).

Φιλοκτήτης Μελιβοίας (Νίκος Ανδρέου): Κοσμάς, Πλατσάς, Μυλωνάς, Μαλαχτάρης (85′ Ντόμπρα), Λαδάς, Γκουντάρας (83′ Καψάλης), Τσάκουλης (81′ Πολύζος), Πασιάς Δ., Πασιάς Π., Γιαννακός (85′ Κουβαράς), Καπετάνιος.