Το… αφεντικό της πόλης!

Ο Τύρναβος σε μία… τοπική αναμέτρηση, επικράτησε με 3 – 0 του Αστέρα Τυρνάβου στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής της Α΄ΕΠΣ Λάρισας.

img_4796

Μάλιστα αυτή η νίκη ανέβασε τον Τύρναβο στην 5η θέση της βαθμολογικής κατάταξης, εκεί όπου ισοβαθμεί με τον Αετό Αμυγδαλέας στους 15 βαθμούς. Η έτερη ομάδα του Τυρνάβου, ο Αστέρας, παρέμεινε στη προτελευταία θέση, έχοντας 3 βαθμούς.

img_4798

Με τη συμπλήρωση ενός τετάρτου στον αγώνα, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να «ανοίξουν» το σκορ. Ο Μιχάλης Γκαντρής με κεφαλιά μετά από σέντρα του Δημήτρη Βλιώρα, νίκησε τον αντίπαλο γκολκίπερ, κάνοντας το 1 – 0 για την ομάδα του.

img_4801

Μάλιστα ο Τύρναβος γρήγορα – γρήγορα κατάφερε να βάλει σε στέρεες βάσεις τη νίκη του. Καθώς στο 23ο λεπτό της αναμέτρησης, ο Βαγγέλης Τζιόλας με σουτ από πλεονεκτική θέση, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, διπλασιάζοντας τα τέρματα της ομάδας του.

img_4807

Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν, φτάνοντας μάλιστα πολύ κοντά στο γκολ που θα τους έβαζε ξανά στο ματς. Στο 50΄φάουλ του Κώστα Τσακίρη και κεφαλιά του Σούλη Καρακώστα, η μπάλα στη συμβολή των δοκών.

img_4808 img_4810

Όμως οι παίκτες του Χρήστου Λόλα «χτύπησαν» ξανά στο 70΄»κλειδώνοντας» ουσιαστικά την υπόθεση νίκη. «Δράστης» και πάλι ο Βαγγέλης Τζιόλας, που με σουτ έξω από τη περιοχή, ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3 – 0. Ενώ ο ίδιος παίκτης πέντε λεπτά αργότερα, με απευθείας εκτέλεση φάουλ σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι! Με το 3 – 0 να παραμένει μέχρι το τέλος.