Το… γύρισε σε ένα τέταρτο!

Ο Τύρναβος πανηγύρισε την εντός έδρας νίκη απέναντι στον Φαλανιακό κάνοντας την ανατροπή με 2 – 1 μέσα σε ένα τέταρτο στο δεύτερο ημίχρονο.

Έτσι οι νικητές της συγκεκριμένης αναμέτρησης, έφτασαν συνολικά τους 18 βαθμούς και ανέβηκαν στην 6η θέση του βαθμολογικού πίνακα. Από την άλλη ο Φαλανιακός παρέμεινε στους 8 βαθμούς και την 14η θέση της βαθμολογίας.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που κατάφεραν να πάρουν κεφάλι στο σκορ. Λίγο πριν τη συμπλήρωση του πρώτου εικοσαλέπτου στο ματς και συγκεκριμένα στο 17΄από εκτέλεση κόρνερ του Δημήτρη Παπαγεωργίου ο Χρήστος Λυγούρας έκανε τη κοντινή προβολή «ανοίγοντας» το σκορ.

Από εκεί και πέρα οι γηπεδούχοι πίεσαν για την ισοφάριση, χάνοντας μεγάλη ευκαιρία να πάνε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα με 1 – 1. Όταν στο 40ό λεπτό της αναμέτρησης ο Αποστόλης Καλέσης έκανε το σουτ, όμως η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι!

Μάλιστα ο Τύρναβος στάθηκε… δις άτυχος, καθώς την ίδια κατάληξη αλλά σε διαφορετικό δοκάρι είχε και το σουτ του Μιχάλη Γκαντρή στο 50΄. Ωστόσο τα πράγματα έδειξαν να παίρνουν διαφορετική τροπή, όταν στο 68΄αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα ο Γιώργος Πανταζής για τον Φαλανιακό.

Έτσι δύο λεπτά αργότερα, από εκτέλεση φάουλ του Δημήτρη Καρακάνου, ο Μιχάλης Γκαντρής με σουτ οβίδα στη κίνηση ισοφάρισε σε 1 – 1. Μάλιστα στο 85΄ο Γιώργος Ντονούδης με σουτ έξω από τη περιοχή σκόραρε, κάνοντας την ανατροπή για το 2 – 1.

Βέβαια υπήρχαν κάποιες ευκαιρίες για τον Φαλανιακό, που θα μπορούσε να διεκδικήσει κάτι παραπάνω με τους Δημήτρη Παπαγεωργίου, Γιάννη Αλατά και Χρήστο Λυγούρα να μη μπορούν να τις εκμεταλλευτούν.

Τύρναβος 2005 (Χρήστος Λόλας): Γραβάνης, Ροντούλης, Αυλογιάρης, Καρακάνος, Γκαμπέτας, Βλιώρας, Ντονούδης, Τζιόλας, Γκαντρής (85′ Φούντας), Πατσιωτός (80′ Φιλίππου), Καλέσης Απ. (70′ Πέρπερας).

Φαλανιακός (Φερραίος Γιαννακός): Καλαμάτας, Μαχαίρας (70′ λ.τ. Πανταζής Ηλ.), Γκάζι, Λιλολάρι, Πανταζής Γ., Βαρσάμης, Φατούρας, Κλούρας (65′ Αλεξανδρής), Λυγούρας Χρ., Παπαγεωργίου, Ντανίκας (60′ Αλατάς Ι.).