Το «γύρισε» στο δεύτερο!

Ο Δαμασιακός μπορεί να έκλεισε το πρώτο ημίχρονο βρισκόμενος πίσω στο σκορ από την Αναγέννηση Πουρναρίου, όμως στο δεύτερο γύρισε το ματς και πήρε τη νίκη με 1 – 3.

Οι νικητές της αναμέτρησης με αυτούς τους τρεις βαθμούς που πήραν συμμετέχουν σε μία… τετραπλή ισοβαθμία, καθώς είναι στην 8η θέση με 24 βαθμούς, μαζί με Φιλοκτήτη, Νεάπολη και Ολύμπικ/Νέες Καρυές. Από την άλλη το Πουρνάρι παρέμεινε στη τελευταία θέση της βαθμολογίας με 11 βαθμούς.

Οι γηπεδούχοι όμως ήταν αυτοί που πρώτοι κατάφεραν να παραβιάσουν την αντίπαλη εστία. Λίγο μετά τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα και συγκεκριμένα στο 32′, ο Μιχάλης Κρητικός με κεφαλιά μετά από εκτέλεση φάουλ του Άκη Νεμπεγλέρα «άνοιξε» το σκορ.

Ο Δαμασιακός στο 40′ έχασε σπουδαία ευκαιρία να ισοφαρίσει. Ο Παναγιώτης Ραπτοτάσιος κέρδισε πέναλτι, την εκτέλεση του οποίου ανέλαβε ο Θοδωρής Τσιάλτας σημαδεύοντας το κάθετο δοκάρι. Με το πρώτο ημίχρονο να ολοκληρώνεται με 1 – 0.

Στην «επανάληψη» οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν αποτελεσματικά. Και στο 52′ με απευθείας εκτέλεση φάουλ ο Κώστας Λέτσιος ισοφάρισε σε 1 – 1. Για να έρθει στο 64′ ο Παναγιώτης Ραπτοτάσιος να ολοκληρώσει την ανατροπή κάνοντας το 1 – 2 με σουτ.

Τον επίλογο στην αναμέτρηση «έγραψε» ο Χρήστος Καρατζιόλης ο οποίος με όμορφο σουτ νίκησε τον αντίπαλο τερματοφύλακα, διαμορφώνοντας το τελικό 1 – 3 υπέρ του Δαμασιακού.

Αναγέννηση Πουρναρίου (Μιχάλης Τζιατζιάς): Ξεσφίγγης, Μαρτσέλο, Κώτσιας, Κρητικός Θ. Γ., Κρητικός Θ. Β., Τσιαμούρας (60′ Γκαντόγλου), Δημουλός (70′ Ζαϊρές), Νεμπεγλέρας, Κρητικός Μ., Γκουντάρας, Γαρυφαλλόπουλος.

Δαμασιακός (Κώστας Καζάκης): Γκάτας, Μπακαΐμης, Ντόκος, Οικονόμου (84′ Καλογιάννης), Λέτσιος Κ., Λέτσιος Γ. (75′ Λέτσιος Στ.), Μόκας, Τσιάλτας, Δούκας (54′ Καρατζιόλης), Λούτσος, Ραπτοτάσιος.