Το… γύρισε στο τέλος το Στόμιο!

Με ανατροπή στο τελευταίο τέταρτο της αναμέτρησης, ο Θερμαϊκός Στομίου κατάφερε να πάρει την εκτός έδρας νίκη με 2 – 1 απέναντι στη Δόξα Αρμενίου.

Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που κατάφεραν πρώτοι να μετουσιώσουν τις ευκαιρίες τους σε γκολ. Όταν στο 18ο λεπτό της αναμέτρησης, ο Βασίλης Καψούρης με απευθείας εκτέλεση φάουλ, δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον γκολκίπερ, κάνοντας το 1 – 0.

Με το «καλημέρα» του δευτέρου ημιχρόνου οι φιλοξενούμενοι έχασαν μοναδική ευκαιρία να ισοφαρίσουν. Στο 47΄ κέρδισε πέναλτι με τον Χρήστο Βλούχο, το οποίο εκτέλεσε ο Γιάννης Τσιάρας, αλλά απέκρουσε ο τερματοφύλακας του Αρμενίου.

Ενώ με τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα ακόμη μία ευκαιρία χάθηκε για το Στόμιο, όταν το σουτ του Χρήστου Βλούχου σταμάτησε στο κάθετο δοκάρι. Στο 75΄όμως ήρθε το πολυπόθητο γκολ. Πάσα του Κώστα Ξαφάρα και ο Γιάννης Τσιάρας με σουτ ισοφάρισε σε 1 – 1.

Για να έρθει δέκα λεπτά αργότερα, από σέντρα του Γιώργου Ταπατά, ο Νίκος Λιάκος με κεφαλιά να ολοκληρώσει την ανατροπή και να διαμορφώσει το τελικό 1 – 2 υπέρ του Στομίου. Μάλιστα οι γηπεδούχοι ολοκλήρωσαν με δέκα παίκτες το ματς, λόγω αποβολής με κόκκινη κάρτα του Θανάση Καραδημήτρη.

Δόξα Αρμενίου (Θανάσης Καραδημήτρης): Καραδημήτρης Δ., Ψάρας, Κωστόπουλος, Γιαννούχος, Σπανός, Αντωνόπουλος (46′ Καραδημήτρης Αθ.), Ξέρας, Καψούρης, Γκόντα (80′ Γκοντισόπουλος), Παπαδημητρίου (60′ Ρενάτο), Καραμπουτάκης.

Θερμαϊκός Στομίου (Γιώργος Σκρέτας): Φωτίου, Μυλωνάς, Θεοδώρου, Τοπάλης (46′ Βλούχος), Ταπατάς, Τσιάρας Ι., Αντωνίου, Λιάκος, Πολύζος (60′ Ξαφάρας), Οικονόμου (70′ Τσιάρας Δ.), Χατζηλιόντας.