Το «καθάρισε» στα τελευταία λεπτά η Αμπελιά

Τη τρίτη διαδοχική νίκη στο πρωτάθλημα της Α΄1 ΕΠΣΛ πέτυχε η Αμπελιά που την έφερε και στη κορυφή, καθώς επικράτησε με 2 – 0 της Νεάπολης στην 6η αγωνιστική, με τα δύο γκολ για τους «ερυθρόλευκους» να σημειώνονται στα τελευταία λεπτά της συνάντησης.

Τους δέκα πέντε πόντους έφθασε με τη σημερινή νίκη η ομάδα του Αχιλλέα Τσιβόπουλου και παρέα με το Αβέρωφ συνεχίζουν στη πρώτη θέση του πίνακα της βαθμολογίας. Αντίθετα, η Νεάπολη έμεινε στους επτά βαθμούς μετά τη σημερινή ήττα κι ενώ λύγισε στα τελευταία δέκα λεπτά της αναμέτρησης που σημειώθηκε στο γήπεδο της Αμπελιάς.

Το πρώτο μέρος του αγώνα πέρασε χωρίς κάτι το αξιοσημείωτο και γκολ, με το στείρο 0 – 0 να είναι το σκορ ημιχρόνου.

Στην επανάληψη όμως, το σύνολο του Αχιλλέα Τσιβόπουλου στάθηκε πιο σοβαρό και αποφασιστικό για τη νίκη στον αγωνιστικό χώρο και με ένα γκολ του Χρήστου Δαλαμπύρα στο 79′ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι από την «άσπρη» βούλα και ένα τέρμα του Τριαντάφυλλου Σερίφη τρία λεπτά αργότερα, η Αμπελιά πανηγύρισε τη τρίτη συνεχόμενη νίκη, που έφερε και την ομάδα στη κορυφή του πίνακα της βαθμολογίας.

Ολυμπιακός Αμπελιάς (Αχιλλέας Τσιβόπουλος): Γεωργούλας Θωμ., Σερίφης Β. (81′ Βέης), Σελήνης, Κολοβός Κ., Κολοβός Ν., Γαρουφαλιάς, Σερίφης Τ., Γεωργούλας Θοδ., Αγγέλης, Φαρμάκας (77′ Δαλαμπύρας), Σουλτούκης (55′ Κουρούκας).

Νεάπολη Λάρισας: Παπαναστασίου, Συγκούνας, Μέκρας Χρ., Δεσπόπουλος, Μανδραβέλης, Μπουχλαριώτης (85′ Ζαχαρούλης), Μέκρας Γ., Μπαλαούρας, Μανώλης, Μπούνα, Τασούλης (58′ Γαρυφαλλόπουλος).