Το «καθάρισε» στην επανάληψη ο Ιπποκράτης

Με δύο τέρματα των Περικλή Γκόλαντα (68′) και Άκη Τσιρογιάννη (86′) στην επανάληψη του αγώνα, ο Ιπποκράτης πήρε τη πολυπόθητη νίκη στο ντέρμπι με την Αναγέννηση Φαρσάλων στο γήπεδο «Γ. Μητσιμπόνας».

Οι «κιτρινόμαυροι» κατάφεραν στο δεύτερο ημίχρονο να ξεπεράσουν το εμπόδιο του συνόλου του Νίκου Θεοχαρόπουλου κι έτσι ο Ιπποκράτης έφθασε τους τριάντα πέντε πόντους και συνεχίζει στο μείον πέντε από τη κορυφή και πίσω από τη Νίκαια και τον Προμηθέα.

Αντίθετα, η ομάδα του Νίκου Θεοχαρόπουλου μετά και το σημερινό αποτέλεσμα συνεχίζει στη πέμπτη θέση του πίνακα της βαθμολογίας έχοντας είκοσι επτά βαθμούς.

Στο 68ο λεπτό ο Ιπποκράτης κέρδισε πέναλτι μετά από υπόδειξη του κ. Παλαμίδα και ο Περικλής Γκόλαντας ήταν εύστοχος από τα έντεκα βήματα, ενώ προς το τέλος του αγώνα και στο 86′, ο Γιώργος Μπλάνας τροφοδότησε τον Άκη Τσιρογιάννη και ο τελευταίος με πλασέ, κέρδισε τον πορτιέρο των φιλοξενουμένων για το 2 – 0.

Ιπποκράτης (Θανάσης Κολονιώτης): Ευαγγελόπουλος, Κλιάφας (73′ Μαραμής), Τσουμάνης, Δημόπουλος, Φλώρος, Μονάντερος, Μπλάνας, Τσιρογιάννης, Φραχόλι Ότ., Γκόλαντας, Τσίλι.