Το “καθάρισε” στο δεύτερο ο Σμόλικας

Σε μία δυνατή αναμέτρηση στο γήπεδο της Φιλιππούπολης ο Σμόλικας Φαλάνης “έκαμψε” την αντίσταση του τοπικού Απόλλωνα Λάρισας με σκορ 0 – 4.  Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Γιάννη Μιχαλέ “πάτησε” γκάζι και με τρία τέρματα καθάρισε την αναμέτρηση και πήρε το πρώτο του τρίποντο στο φετινό πρωτάθλημα. Στην αντίπερα όχθη, η ομάδα του Κώστα Τσώτσου, που ανέλαβε τώρα τον Απόλλων, έμεινε στον ένα βαθμό.

Το πρώτο ημίχρονο θα μείνει στη μνήμη των φιλάθλων για τις δυνατές μάχες και το ένα τέρμα που πέτυχε ο Σμόλικας. Συγκεκριμένα στη πρώτη φάση του αγώνα στο 15′ λεπτό ο Παππάς έχασε τη μπάλα λίγο πριν το κέντρο με τους παίκτες του Σμόλικα να φεύγουν γρήγορα στην αντεπίθεση με τον Τανάγια να δίνει τη πάσα στο Μπαρούτα και τον τελευταίο με εντυπωσιακό πλασέ να αφήνει ¨στήλη άλατος” τον Μπάκαρο.

Επόμενη φάση, πάλι για τους φιλοξενούμενους στο 23΄όταν βγήκαν στην αντεπίθεση Τανάγιας και Μπαρούτας με τον “θηριώδη” φορ να κάνει το σουτ αλλά η μπάλα να καταλήγει κόρνερ.

Μοναδική φάση για τον Απόλλωνα στο 42ο λεπτό, όταν ο Αντωνόπουλος βρήκε με κάθετη μπαλιά τον Βακαλά με τον αριστερό χαφ να σεντράρει και τον Καλαμπάκα να πιάνει την κεφαλιά από καλό σημείο αλλά να την στέλνει άουτ.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με μία αλλαγή για τον Σμόλικα όπου έκρινε και την τελική έκβαση του αγώνα. Συγκεκριμένα ο Γιάννης Μιχαλές πέρασε στον αγωνιστικό χώρο τον Σωτήρη Πατσή με τον νεαρό χαφ να “δημιουργεί” τρία τέρματα και μάλιστα με πανομοιότυπο τρόπο.

Το δεύτερο τέρμα σημειώθηκε στο 57′ όταν ο Πατσής μπήκε από τα δεξιά και η συρτή του σέντρα έφτασε στο Καλούση, ο οποίος απλά έσπρωξε τη μπάλα στα δίχτυα του Απόλλωνα.

Φάσεις “καρμπόν” στο 59′ και στο 72′ με τον Πατσή να κάνει τις επελάσεις του από τα δεξιά και να σεντράρει χαμηλά μέσα στην περιοχή. Στην πρώτη φάση εκτελεστής έγινε ο Λιάκος για το 0 – 3, ενώ στη στη δεύτερη ο Μπαρούτας, σημειώνοντας μάλιστα και το δεύτερο του τέρμα στην αναμέτρηση, κάνοντας το τελικό 0 – 4.

Μοναδική απάντηση για τον Απόλλωνα Λάρισας τα δύο οριζόντια δοκάρια του Αντωνόπουλου το πρώτο στο 75′ όταν έπιασε ένα δυνατό σουτ έξω από τη περιοχή και το δεύτερο στο 77′ μετά από απευθείας εκτέλεση φάουλ.

Most Valuable Player…Σωτήρης Πατσής!

Παρά τα δύο τέρματα που πέτυχε ο Μπαρούτας, το βραβείο του πολυτιμότερου παίκτη παίρνει ο Σωτήρης Πατσής, με τον νεαρό χαφ να μπαίνει ως αλλαγή στο δεύτερο ημίχρονο και να “σερβίρει” τρία έτοιμα γκολ στους συμπαίκτες του. Η δεξιά πλευρά του ανήκε πλήρως και επιθετικά καθώς οι αντίπαλοι αμυντικοί κατάφεραν να τον σταματήσουν ελάχιστες φορές, αλλά και αμυντικά βοηθώντας την ομάδα του σε όλα τα μαρκαρίσματα.

Απόλλων Λάρισας (Κώστας Τσώτσος): Μπακαρός, Μαρούδης, Ραμπέλι, Σκάκος, Εμμανουήλ, Παππάς, Καρβούνης, Καλαμπάκας (63′ Πατσιούρας), Βακαλάς, Αντωνόπουλος, Κολοβός

Σμόλικας Φαλάνης(Γιάννης Μιχαλές): Κουσιάς, Ρούμπος, Αντωνίου, Νεστορίδης, Κουκούλης, Κόκρας, Λιάνος (46′ Πατσής), Τανάγιας, Μπαρούτας, Καλούσης (66′ Δάσσιος), Λιάκος (74′ Κολοβός)