Το “καθάρισε” στο μισάωρο ο Ιπποκράτης

Το πρώτο εκτός έδρας τρίποντο στο πρωτάθλημα πανηγύρισε, ο Ιπποκράτης απέναντι στην ομάδα του Ομολίου με σκορ 1 – 3. Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο και κατάφεραν και “καθάρισαν” το παιχνίδι από το πρώτο μισάωρο, ενώ συνέχισαν να παίζουν καλά έως το τέλος. Από τη άλλη οι γηπεδούχοι, δεν κατάφεραν στην τρίτη αναμέτρηση που έδωσαν φέτος να “γευτούν” τη χαρά της νίκης.

Η πρώτη καλή φάση σημειώθηκε για τους γηπεδούχους στο 11′ με τον Αντώνη Καραμπέγο να “πιάνει” το σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή, αλλά τη μπάλα να καταλήγει στη συμβολή των δοκαριών.

Η απάντηση, των φιλοξενούμενων ήταν και το πρώτο τέρμα, στην αμέσως επόμενη φάση του αγώνα. Ο Μπατζογιάννης στο 13′ μπήκε στην περιοχή και κέρδισε πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο ίδιος ποδοσφαιριστής, όπου ήταν και εύστοχος για το  0 – 1.

Πέντε λεπτά αργότερα, ξανά ο Ιπποκράτης, με Σδράγκα στο 18ο λεπτό με ωραία πλασέ ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 0 – 2. Ενώ το επιθετικό κρεσέντο, συνεχίστηκε για τους γηπεδούχους στο 27′ με τον Μπατζογιάννη να πετυχαίνει το δεύτερο του τέρμα. Ο επιθετικός  αφού πρόλαβε την έξοδο του αντίπαλου τερματοφύλακα, τον “ψηλοκρέμασε” για το 0 – 3.

Στο 68ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν και μείωσαν το σκορ σε 1 – 3 από την άσπρη “βούλα”. Το Ομόλιο κέρδισε πέναλτι έπειτα από το χέρι του Δαούλα μέσα στην περιοχή. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Αντώνης Καραμπέγος που ήταν εύστοχος από τα έντεκα μέτρα.

Η τελευταία φάση του αγώνα ήταν βέβαια και πάλι από τους φιλοξενούμενους με το σουτ του Τσίτζου να βρίσκει το δοκάρι από πλάγια θέση, φάση που σημειώθηκε στο 81ο λέπτο.

Ηρακλής Ομολίου (Αντώνης Πρενέτης): Φωτίου, Καραμπέγος Α., Καραμπέγος Π., Τζέβρι, Ριζάκης Χρ., Ριζάκης Δ., Πολύζος, Ταπατάς (70′ Νικολάου), Μπλέντας, Μητσιούλης, Τσαγκαλίας.

Ιπποκράτης Λάρισας (Γιάννης Εμμανουήλ): Βλητσάκης, Κώτσιας, Κατσογιάννης, Κουματζέλης, Δαούλας, Καρανικόλας, Σδράγκας (62′ Φωτίου), Τσόγκας, Μπατζογιάννης (85′ Μαρκολέφας), Τσίτζος, Φραχόλι (55′ Ροκούδης).