Το καλύτερο δώρο των Αμπελοκήπων ήρθε από την… Ροδιά

Τα «Ταμπάκικα» ήταν οι μοναδικοί κερδισμένοι της 12ης αγωνιστικής του 2ου Ομίλου της Β΄ΕΠΣ Λάρισας, μιας και με την νίκη τους με 5 – 0 επί του Πανιωνίου και σε συνδυασμό με τα άλλα αποτελέσματα της… κορυφής, πλησίασε στους τέσσερις πόντους από την πρώτη θέση του Ομίλου.

Τους 21 βαθμούς έφτασε το συγκρότημα του Γιάννη Αλεξούλη μετά και την εντυπωσιακή του νίκη με 5 – 0 επί του Πανιωνίου Νέας Σμύρνης στα Ταμπάκικα. Η νίκη αυτή συνδυάστηκε με το ρεπό του Δολιχιακού καθώς επίσης και την ήττα – σοκ της… δεύτερης Ακαδημίας Τυρνάβου στην Ροδιά από την ομάδα του αδερφού του Γιάννη, Νίκου Αλεξούλη.

Τον χορό των τερμάτων άνοιξε μόλις στο 15ο λεπτό της συνάντησης ο «συνήθης ύποπτος», Αποστολής Τσιάμπας με πλασέ, μετά και από πάσα του Βασίλη Τριτάρη. Συνέχεια στο σκοράρισμα έδωσε στο 28′ με απευθείας χτύπημα φάουλ ο Κώστας Βελής για να κλείσει το πρώτο μέρος με την… «μπίλια» στον άσσο.

Βέβαια στο 31′ οι φιλοξενούμενοι είχαν δοκάρι σε προσπάθεια του Παϊτέρη ενώ στο 43′ ο Γιώργος Κίτσιος κέρδισε πέναλτι για λογαριασμό του Πανιωνίου, ένα πέναλτι που ανέλαβε ο ίδιος να μετατρέψει σε γκολ, βλέποντας όμως τον Μαξακούλη να του λέει… «όχι».

Στην επανάληψη και στο 55′ ο Δημήτρης Σούμπασης με σουτ «κλείδωσε» το ματς μια ώρα αρχίτερα, ενώ στο 70′ διαστάσεις θριάμβου στην νίκη των Αμπελοκήπων έδωσε ο Βασίλης Τριτάρης με σουτ έξω από τη περιοχή. Το τελικό 5 – 0 διαμορφώθηκε με κεφαλιά του Νίκου Τσιόγκα μετά από εκτέλεση κόρνερ στο 75ο λεπτό.

Α.Ο. Αμπελοκήπων (Γιάννης Αλεξούλης): Μαξιακούλης, Τσιόγκας, Δούκας, Καραχάλιος, Βελής, Δόνος Άντ., Σούμπασης, Τριτάρης Β., Τσιάμπας (75′ Ποτόσογλου), Κωστομοίρης, Θανάς.

Πανιώνιος Νέας Σμύρνης (Αποστόλης Κορομηλάς): Ράπτης, Στρατής Π., Παϊτέρης, Κανής, Ελιζόπουλος Ν., Ευθυμίου, Κίτσας Γερ., Γκαρίτης, Κίτσας Γ., Στρατής Χρ., Ελιζόπουλος Σ.