Το Μακρυχώρι «χτύπησε» στο τέλος!

Ο Αετός Μακρυχωρίου επικράτησε του… έτερου Αετού της κατηγορίας, αυτόν της Αμυγδαλέας με 2 – 1 για την 5η αγωνιστική της Α΄ΕΠΣ Λάρισας.

Αυτό ήταν και το πρώτο «τρίποντο» για τους γηπεδούχους στο φετινό πρωτάθλημα, φτάνοντας πλέον τους 4 βαθμούς. Από την άλλη η Αμυγδαλέα γνώρισε την πρώτη της ήττα και παρέμεινε στους 10 βαθμούς που είχε.

Το Μακρυχώρι κατάφερε να «χτυπήσει» σε δύο καίρια χρονικά σημεία του παιχνιδιού και να καταφέρει να πάρει τη νίκη. Πρώτα στο 44ο λεπτό της αναμέτρησης, ο Γιώργος Τίκος εκτέλεσε κόρνερ, ο Αποστόλης Γκαμπέτας πήρε τη κεφαλιά και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1 – 0.

Οι φιλοξενούμενοι με τη σειρά τους μπόρεσαν να αντιδράσουν στο δεύτερο ημίχρονο και συγκεκριμένα στο 76ο λεπτό. Όταν ο Μίμης Κουρούκας μετά από όμορφη ατομική ενέργεια, πλάσαρε σωστά ισοφαρίζοντας σε 1 – 1.

Ωστόσο οι παίκτες του Γιάννη Μπουρνάκα κρατούσαν το καλύτερο για το τέλος! Και δη ο Παναγιώτης Πάσιος, ο οποίος με ένα φοβερό σουτ από πλάγια θέση, δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον αντίπαλο γκολκίπερ δίνοντας μία πολύ σημαντική νίκη στην ομάδα του με 2 – 1.

Αετός Μακρυχωρίου (Γιάννης Μπουρνάκας): Πουτσιάκας, Τζίκα, Τίκος, Γκαμπέτας, Μπουζώνας, Τέας, Παυλόπουλος, Γκαραλιάκος (41′ Δάσσιος), Πάσιος, Κουσιάς (33′ λ.τ. Φούντας), Χριστιανίδης (67′ Τζιαβάρας).

Αετός Αμυγδαλέας (Γιώργος Λιάπης): Κωνσταντίνου, Χατζηϊωαννίδης, Ευαγγελούλης (80′ λ.τ. Μπάρδας), Πολύζος, Γραμμένος, Αντωνόπουλος, Υφαντής, Κορλός (55′ Καρβούνης), Ανδριανόπουλος, Δημητρέλης (46′ Λουκανίκας), Κουρούκας.