Το μετέτρεψε σε… «περίπατο» ο Ηρακλής!

Στο ντέρμπι της 4ης αγωνιστικής της Α΄1 ΕΠΣ Λάρισας, ο Ηρακλής Λάρισας επικράτησε με το επιβλητικό 1 – 4 του Ελευθεραί.

Έτσι έδειξε τις διαθέσεις του και σε ένα ντέρμπι και δείχνει πανέτοιμος για την επάνοδο στη μεγάλη κατηγορία ακόμη και αν είναι νωρίς. Από την άλλη το σερί του Ελευθεραί σταμάτησε στις τρεις συνεχόμενες ήττες και στους 9 βαθμούς.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που κατάφεραν να πανηγυρίσουν πρώτοι στο ματς. Όταν στο 22ο λεπτό της αναμέτρησης, ο Ζαφειρίου με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι νίκησε τον αντίπαλο τερματοφύλακα «ανοίγοντας» το σκορ για την ομάδα του.

Στο δεύτερο μέρος τώρα και με τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα, ο Πατσής με σουτ μετά από πάσα του Γκιουρσάνη, διπλασίασε τα τέρματα του Ηρακλή Λάρισας. Μάλιστα εφτά λεπτά αργότερα, ο Γκιουρσάνης έβγαλε ακόμη μία ασίστ, αυτή τη φορά στον Ζαφειρίου που ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 0 – 3.

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν και να επανέλθουν στο ματς, ωστόσο το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν σε 1 – 3 με σουτ του Παπαχρήστου στο 70ό λεπτό. Για να έρθει στο 72΄με κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Αποστόλου να διαμορφώσει το τελικό 1 – 4 υπέρ του Ηρακλή Λάρισας.

Ελευθεραί (Βαγγέλης Κώτσιος): Αναστασίου, Τσιάμης (65΄Κονόμι), Νταμπώσης, Ντελόπουλος, Μέκρας Χρ., Μέκρας Γ., Γκουσιώτης (76΄Μαυρούδης Αντ.), Θεοδώρου, Φουσίκας (68΄Παπαχρήστος), Μαυρουδής Ι., Ευστρατίου.

Ηρακλής Λάρισας (Γιάννης Τσακμακίδης): Μαγαζιώτης, Πατσής, Φορτομάρης, Ψωμολιάς, Καλπίας, Μπάμης, Φώτος, Μολάς (78΄Λιανός), Γκιουρσάνης, Ζαφειρίου (82΄Κυρίτσης), Αποστόλου (73΄Σπανός)