Το ντέρμπι κορυφής στη Δήμητρα Γιάννουλης!

Τη νίκη στο ντέρμπι κορυφής στον 1ο όμιλο της Α’ 1 τοπικής κατηγορίας πανηγύρισε η Δήμητρα Γιάννουλης και έτσι αύξησε τη διαφορά από τον δεύτερο, Όλυμπο Γόννων στη βαθμολογία!

Οι «πράσινοι» των Νίκου Χρόνη – Θανάση Δουζένη επικράτησε του συνόλου του Δημήτρη Κωστή στο πολύ σημαντικό ματς της 17ης αγωνιστικής κι έτσι έφθασε τους σαράντα τρεις βαθμούς.

Στον αντίποδα, οι Γόννοι δεν κατάφεραν να πάρουν κάτι θετικό από το παιχνίδι και συνεχίζουν στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας έχοντας τριάντα έξι βαθμούς μετά το πέρας αυτής της αγωνιστικής.

Στο 13ο λεπτό οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα στο σκορ. Αρχικά, ο Αντώνης Ραμάι σούταρε από θέση βολής και ο Στέλιος Παπαζήσης έδιωξε με τα ακροδάχτυλα εντυπωσιακά σε κόρνερ.

Στη συνέχεια και με την εκτέλεση του Αντώνη Ραμάι, δημιουργήθηκε σύγχυση στην άμυνα των Γόννων και από κοντά ο Θάνος Ντούφας με πλασέ έκανε το 1 – 0.

Στο 29ο λεπτό ο Πάρης Μπόντε έκανε το γύρισμα από τα δεξιά και ο Παπακωνσταντίνου με κοντινή προβολή έστειλε τη μπάλα στο αριστερό κάθετο δοκάρι της εστίας του Στέλιου Παπαζήση.

Οκτώ λεπτά μετά, η Δήμητρα Γιάννουλης πέτυχε και δεύτερο τέρμα με τον Αντώνη Ραμάι να εκτελεί ακόμη ένα κόρνερ για τους «πράσινους», οι φιλοξενούμενοι έδιωξαν αρχικά, ωστόσο με δυνατό σουτ ο Γιάννης Μαυρουδής έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα των φιλοξενουμένων για το 2 – 0.

Δύο λεπτά πριν ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο, οι Γόννοι συνέχισαν με παίκτη λιγότερο, καθώς ο πορτιέρο, Στέλιος Παπαζήσης αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα από τον κ. Μπουρουζίκα για χτύπημα εκτός φάσης στον Άγγελο Αμπατζίδη.

Έτσι, η ομάδα του Δημήτρη Κωστή συνέχισε με παίκτη λιγότερο και το έργο των Γόννων έγινε πιο δύσκολο για το δεύτερο μέρος.

Στο δεύτερο ημίχρονο και στο 61′, η ομάδα των Νίκου Χρόνη – Θανάση Δουζένη πέτυχε και τρίτο τέρμα με σκόρερ αυτή τη φορά τον Πάρη Μπόντε με πλασέ από πάσα του Άγγελου Αμπατζίδη.

Κάπου εκεί «κλείδωσε» και η νίκη για τους γηπεδούχους στο ντέρμπι της 17ης αγωνιστικής, με τους προπονητές στη συνέχεια του αγώνα να προχωρούν σε αλλαγές παικτών και να δίνεται χρόνος συμμετοχής και σε άλλους ποδοσφαιριστές.

Τέλος, οι φιλοξενούμενοι «φωνάζουν» για τη περίπτωση πέναλτι στο 55′ σε μαρκάρισμα του Παπακωνσταντίνου στον Λιόγκα κι ενώ το σκορ ήταν 2 – 0 για τη Δήμητρα Γιάννουλης…

Δήμητρα Γιάννουλης (Νίκος Χρόνης – Θανάσης Δουζένης): Βλιώρας, Σαπάκος, Τσατσελάρι (62΄Μπουκουβάλας), Ντούφας, Ντόκος, Παπακωνσταντίνου, Μαυρουδής (39΄λ.τ Αμπατζίδης), Μπάμπαλης, Μπόντε (67΄Σαλοκανάς), Ραμάι, Δίχρης (62΄Γκαλγκανόπουλος).

Όλυμπος Γόννων (Δημήτρης Κωστής): Παπαζήσης, Ριζούλης (46΄Κόκρας), Γκουγκουλιάς Ν., Μαρκεγκάι (65΄Μαμαλούδης), Κώτσιας, Μπούμπουλης Αθ., Μπούμπουλης Β., Κολτσίδας (43΄Τσιαπλές), Λιόγκας (63΄Πατέτσιος), Σερίφης, Ζαϊρές.