Το ντέρμπι της αγωνιστικής κρίθηκε στο φινάλε…

Ακόμη ένα συναρπαστικό παιχνίδι διεξήχθη στο πρωτάθλημα της Α’ DE-TOX Λάρισας, εκεί όπου στη 5η αγωνιστική το ματς ανάμεσα σε Φαλανιακό και ΠΟΕ αναδείχθηκε ισόπαλο με σκορ, 2 – 2!

Τον βαθμό της ισοπαλίας πήραν οι δύο σύλλογοι μετά το μεταξύ τους παιχνίδι στο πλαίσιο της 5ης «στροφής» και το τελικό σκορ δίνει από έντεκα βαθμούς στα δύο συγκροτήματα.

Έτσι, συνεχίζουν στη δεύτερη θέση του πίνακα της βαθμολογίας έχοντας στις βαλίτσες τους και το αήττητο για τη συνέχεια, με τον ΠΟΕ μάλιστα να το κρατά στις καθυστερήσεις όπου και πέτυχε την ισοφάριση του σκορ και το 2 – 2…

Στο 23ο λεπτό ο Φαλανιακός πήρε προβάδισμα στο σκορ. Ο Σπύρος Ιωαννίδης έκανε τη κάθετη πάσα στον Γιώργο Λεσάι, ο τελευταίος πρόλαβε τον Κώστα Γούπο στην έξοδο και με πλασέ «άνοιξε» το σκορ στο παιχνίδι για το 1 – 0.

Είκοσι λεπτά μετά, οι γηπεδούχοι πέτυχαν και δεύτερο τέρμα. Ο Κώστας Τσιάκος μετά από μία ωραία ατομική ενέργεια πλάσαρε και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του ΠΟΕ για το 2 – 0.

Η απάντηση στα γκολ ήταν άμεση για τους φιλοξενούμενους, όπου στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Νίκος Μπαρλαγιάννης μείωσε σε 2 – 1 με πλασέ μετά από σύγχυση στην άμυνα των γηπεδούχων και αυτό ήταν το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος, οι παίκτες των δύο ομάδων είχαν πολλές μονομαχίες στο χώρο της μεσαίας γραμμής και υπήρξαν ελάχιστες ευκαιρίες με τους γηπεδούχους να απειλούν στο 47′ με τον Γιώργο Λεσάι και τον Κώστα Γούπο να βγάζει εντυπωσιακά με το αριστερό του χέρι τη μπάλα από τη περιοχή του ΠΟΕ.

Στις καθυστερήσεις κρίθηκε το αποτέλεσμα στο ντέρμπι της 5ης αγωνιστικής, καθώς ο Στέφανος Σουγλής με πλασέ μέσα από τη μικρή περιοχή κέρδισε τον Βασίλη Μάλτζαρη κι έδωσε τον πολύτιμο βαθμό στην ομάδα του Ζήση Ζιάγκα…

Φαλανιακός (Τάσος Μπεριτζάς – Κώστας Παπαρίζος): Μάλτζαρης, Παππάς, Μαχαίρας, Σούλι, Φλώρος, Λυγούρας Β. (64′ λ.τ. Κολοβός), Πανταζής Γ. (80′ Πανταζής Ηλ.), Μπλέντι, Ιωαννίδης, Τσιάκος (84′ Λυγούρας Χρ.), Λεσάι (80′ Φουσίκας).

ΠΟΕ (Ζήσης Ζιάγκας): Γούπος, Μπούσιας (82′ Καραγκιόζης), Νταμπώσης, Σουγλής, Περτζιόνι, Καραγκούνης, Χάμος, Πετκολάι (78′ Παναγιώτου), Μπαρλαγιάννης Ν. (61′ Ζηρδέλης), Ματούλας, Λαζαρίδης (61′ Πετάνι).